logo Facebook
i slova jsou činy

Miroslav Dittrich: NĚKTERÉ REGIONÁLNÍ STANICE BUDOU POTŘEBOVAT URČITÉ ZMĚNY, ABY SE VYLEPŠILY

25. června 2018 13:00

Český rozhlas je více jak půl roku v centru pozornosti. I přesto, že se podařilo Radiožurnálu postoupit na druhé místo v poslechovosti, dobře se rozvíjí PLUS, zásadní změn prodělala Vltava, pozornost na sebe strhávají korky generálního ředitele René Zavorala, které přerostly v aféry. Nejviditelnější byl spor o reportáže o dotace pro Agrofert při hospodaření na pozemcích bez jasných vlastníků Janka Kroupy. Nejnovější bouři vyvolal záměr hromadného propouštění. Český rozhlas se tak stal tématem pro média, veřejnost, ale i pro politiky. René Zavoral se tak stal častým hostem jednání volebního výboru Poslanecké sněmovny.

Prochází rozhlas dramatický obdobím? Jak komunikuje generální ředitel své zásadní kroky s Radou Českého rozhlasu? Bude chtít Český rozhlas zvýšit rozhlasové poplatky? Bude zvýšení poplatků podporovat i rada? A jaký je pohled rady na dva roky René Zavorala ve funkci generálního ředitele? Hostem rozhovoru Českých médií je místopředsedy rady, bývalý manažer Českého rozhlasu, Miroslav Dittrich.

„Velké mediální domy jako je Český rozhlas, Česká televize, Mafra nebo třeba Czech News Center, které mají stovky nebo tisíce zaměstnanců, když zeštíhlíte o pět nebo deset procent, tak to ta organizace vstřebá,“ vidí situaci propouštění Miroslav Dittrich. „To není tak, že když z nějakého oddělení odejdou dva zaměstnanci, tak že bude o jednu rozhlasovou hru nebo jednu zpravodajskou relaci méně.“ V Českém rozhlase jsou však i unikátní profese, „Na to se chce rada zaměřit, aby nedošlo k omezení nebo úplnému zrušení některých funkcí rozhlasu,“ řekl Miroslav Dittrich, „Český rozhlas zdaleka není jenom zpravodajství, ale taky například literárně dramatická tvorba. To je věc ojedinělá, kterou jiná rádia nedělají. Pořady připravuje řada profesionálů a řada z nich má ojedinělou funkci. Sem patří třeba rozhlasový režisér,“ pokračoval místopředseda rady v přibížení priorit, které bude rada při propouštění sledovat. Jak propouštění zapadá do dlouhodobější strategie řízení Českého rozhlasu, zatím rada neví. V srpnu by ale měla dostat strategické plány od generálního ředitele k projednání.

Rozhlasový poplatek je 45 korun měsíčně a je od roku 2005 stále stejný. „Za tu dobu pracovala inflace a dnes je hodnota poplatku něco přes 30 korun,“ uvedl Dittrich, „Možná by nejen Poslanecká sněmovna, ale i veřejnost nebyla proti mírnému navýšení poplatku. Protože za těch pětačtyřicet korun rozhlas nabízí celou řadu programů, celou řadu stanic a kvalitních služeb“ Rada proto bude podporovat generálního ředitele při diskusi o zachování vratky z DPH, ale i snaze o navýšení rozhlasových poplatků. „Budeme to komunikovat s poslanci a budeme postupovat v součinnosti s Českým rozhlasem.“

Rozhovor se stočil i na hodnocení vývoje Českého rozhlasu pod vedením generálního ředitele René Zavorala. Rada je spokojena především s Radiožurnálem a ČRo PLUS. „Vltava dostala rok na to, aby prokázala, jestli jde správným směrem a hodnotit ji budeme někdy na podzim,“ řekl Miroslav Dittrich. „Některé regionální stanice budou potřebovat určité změny, aby se vylepšily.“ Jestli zmíněné změny budou doprovázeny i změnami personálními, zatím rada neví. Generální ředitel ji chce s návrhem obsazení míst ředitelů studií teprve seznámit.

Celý rozhovor Jana Mrzeny s Miroslavem Dittrichem zde!