logo Facebook
i slova jsou činy

Marek Wollner: JANA BOBOŠÍKOVÁ? TO JE PŘESNĚ TO, ČEMU SE ŘÍKÁ AKTIVISMUS...

16. března 2020 11:00

Reportéři ČT mají už úctyhodných 740 dílů. Vloni 10. června odvysílali reportáž „V předvečer tragédie“ o smutném příběhu židovky Štěpánky Mikešové, kterou, podle knihy historika Vojtěcha Kyncla udala jedna z lidických žen těsně předtím, než vesnici vypálili nacisté. „Lidice, jako strašidelná tragédie, jako symbol toho, co Češi prožili za druhé světové války, si zároveň udržují dlouhodobě jen jeden typ výkladu, který přežívá dlouhá léta. Přežil i období socialismu, kdy se svobodně o tom diskutovat nemohlo, kdy to do značné míry sloužilo jako nástroj propagandy,“ řekl v novém rozhovoru Českých médií šéfredaktor reportážní publicistiky České televize Marek Wollner.

„V Lidicích je spousta nezveřejněných témat, které je ale důležité otevřít a ukázat. Lidice byly obec jako každá jiná, tam nežili jenom svatí andělé. Žili tam normální lidé a ti lidé měli dobré, ale někteří i špatné vlastnosti. Byla navíc válka a během války se v lidech probouzejí špatné sklony…Ta výbušnost toho případu je v tom, že se tady střetl jistý moment odhalení nějakého dlouhodobě zamlčovaného problému s tím dlouhodobě ošetřovaným výkladem lidické tragédie, na který se zkrátka nesahá.“ Téma si podle Marka Wollnera společenskou diskusi zaslouží. „Minimálně jeden pozitivní výsledek to přineslo. Dozvěděl jsem se, že nově jmenovaný ředitel památníku odhalí pamětní desku i té židovské ženě, která vlastně nikdy nebyla mezi obětmi Lidic nikde zmiňována.“

Uvědomovali si autoři citlivost v celé šíři tématu, který se rozhodli otevřít? Komunikovali reportéři před a při natáčení i s poslední žijící lidickou ženou Jaroslavou Skleničkovou? A s Marií Šupíkovou - dcerou paní Alžběty Doležalové, která podle historika České akademie věd Vojtěcha Kyncla měla udat židovku Štěpánku Mikešovou? „Poté, co se ten případ začal zveřejňovat na různých soukromých serverech a začal nabírat velkou dávku pozornosti, i politické, tak se do čela tábora, který nesouhlasí se závěry historika Kyncla, postavil pan archivář Šustek, který tvrdí, že to všechno mohlo být jinak. Ne, že to bylo jinak, ale že to mohlo být jinak. Mě na tom názoru chybí to, že by byl doložen fakty.“ Kniha historika Kyncla existovala v době natáčení už pět let.

Reportáž se silně dotkla Lidických dětí. Stížnosti následně řešila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, ministerstvo kultury a několik měsíců o tématu mluví i místopředseda volebního (mediálního) výboru Poslanecké sněmovny Aleš Juchelka, který poslal i dopis Radě České televize. „Jestli je někdo pohoršen nad tím, že se tady ubližuje památce lidí, kteří přežili Lidice, tak musím říct, že zároveň není moc uctivé urážet člověka podle všech dostupných pramenů zcela bezúhonného. Byl prověřován vyšetřovatelem lidické tragédie. Kdyby u něj byla nějaká pochybnost, domnívám se, že by se důvěře nemohl těšit. V té době ještě žili pamětníci, kteří věděli, co se tehdy stalo. Protože to ale měli, jak píše paní Skleničková ve svých pamětech, za věc, která se skutečně stala tak, jak on zaznamenal, tak si tu svou roli vlastně mohl obhájit,“ vysvětlil Marek Wollner postoj k záznamům protektorátního policisty Evžena Ressla, který Štěpánku Mikešovou vpředvečer lidické tragédie zatýkal.

Kauza dostala politický rozměr. Později dokonce rezignovala ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová, novým ředitelem se stal respektovaný historik Eduard Stehlík. V České televizi řešil reportáž Etický panel. S využitím jeho stanoviska odeslal Aleši Juchelkovi rozsáhlou odpověď předseda Rady České televize Jan Bednář. Volební výbor se kauzou chtěl znovu zabývat tento týden, avšak kvůli koronaviru svou schůzi přesunul ne neurčito.

Budou Reportéři ČT točit o Lidicích i v budoucnu? Proč? A proč se na podzim tolik o reportáži mluvilo? „Paní Šupíková se rozhodla jít, asi po delším přemlouvání, do pořadu Jany Bobošíkové na Xaver TV. Tam její zcela pochopitelný emotivní projev vzbudil ten ohlas, na který naskočili politici. Bylo to pro ně vděčné téma,“ popsal Marek Wollner. „Paní Bobošíková tam sehrála nepochopitelně dvojí roli – funkcionářky lidické organizace Bojovníků za svobodu, která se podle mých zkušeností pokoušela rozdmýchat ten odpor lidických (možná, že to nebylo až tak těžké ho rozdmýchat) a moderátorky, kdy se posadila do té role a vyslýchala dceru té paní, která to měla údajně způsobit. To by dělat neměla. Ona sama velice ráda kritizuje novináře za údajná etická pochybení. Ale tohle je jednoznačný střet zájmů. A je to naprosto neslučitelné s novinářskou etikou. Myslím, že to je přesně to, čemu se říká aktivismus.“

Dotkne se plánované šetření České televize při výrobě pořadů i Reportérů ČT? Jak a proč hledali reportéři Vedoucího Kolotoče (VK)? Skrývá za webem Aeronet Marek Pešl nebo i někdo další? Celý rozhovor Jana Mrzeny s šéfredaktorem reportážní publicistiky České televize Markem Wollnerem  zde!