logo Facebook
i slova jsou činy

Leo Luzar: JEDINÝ ČESKÝ NEZÁVISLÝ DENÍK JSOU HALÓ NOVINY

12. února 2020 13:00

V Poslanecké sněmovně je specialistou na média volební výbor. Před dvěma roky však vnikl Podvýbor pro svobodu slova a média. Není podvýborem výboru volebního, ale výboru petičního. „Petiční výbor se zaobírá peticemi. Mnoho petic, případně dotazů a stížností (protože ne všechny splňovaly normy petičního zákona) se týkalo právě médií,“ popsal v novém rozhovoru Českých médií důvody, proč inicioval vznik podvýboru jeho předseda Leo Luzar. „Ty, které patří do kompetence volebního výboru automaticky končí ve volebním výboru. Ale ukázalo se, že je hodně problémů v mediálním světě, které zůstávají neřešeny. Jako příklad mohu uvést třeba cenzuru freemaliových poštovních služeb, kterou jsme se zabývali v minulém roce. Podařilo se nám to dovést do zdárného konce. Sami vlastníci, kteří provozují freemailové služby uznali, že mají určitý problém a začali upravovat své směrnice a své všeobecné podmínky provozu tak, aby spíše odpovídaly tomu, jak by mělo být ve svobodě slova a demokracii zacházeno s právy občanů. Mířím k cenzuře. Provozovatelé freemailů nasazovali blacklisty, automatické systémy vyhodnocující maily, které jste posílal, a podle nějakých klíčových slov je vyřazovali.“ Vedle předsedy Leo Luzara jsou aktuálně členy podvýboru pro svobodu slova a média Alena Gajdůšková (ČSSD), Tomáš Martínek (Piráti), Vít Rakušan (STAN) a Lubomír Volný (Nezařazení, dříve SPD).

Před rokem měl podvýbor „debatu s členy Rady ČTK“. Proč si podvýbor pozval agenturní radní? „Přišly dotazy, jak vlastně ta rada funguje, jak přistupuje ke své činnosti. Rozhodli jsme se proto uspořádat takovou volnou diskusi, jak vnímají členové této rady, která je řekněme nezávislá na politických nominacích (je složena z odborníků a lidí, které sice schvaluje parlament, ale ten zásah politiků je docela malý),“ vysvětloval Leo Luzar, byť s neznalostí rozdílných procesů nominací do mediálních rad. „Podle mě má Česká tisková kancelář daleko větší informační dosah, než Česká televize nebo Český rozhlas. Její zprávy jsou přebírány snad veškerými médii v České republice. Považuji za velice důležité vědět, jak vlastně ta rada funguje. Mimo jiné jsme se třeba dozvěděli o problému s archivnictvím a dalšími záležitostmi, které pro mě byly absolutně nové.“ Rada ČTK je, podle Leo Luzara Popelkou, proto setkání s ní zorganizoval. Podobnou akci s Radou ČT a Radou ČRo neplánuje.

Existuje „Informační válka“?  Co to vlastně konkrétně je, jak přeložit běžným lidem podstatu problému a jeho nebezpečnost pro běžný život? „Informační válka probíhá neustále. Dneska máte pravdu vítězů. Žijeme ve snaze třeba upozadit trošku význam druhé světové války. Žijeme v obraze, který se snaží ve společnosti vytvořit dojem, že všechno bylo trošku jinak. Pamětníků ubývá a mnozí se snaží tu událost vykládat svými vlastními pohledy,“ řekl Leo Luzar. „Považuji za špinavou kampaň, kterou mnozí vedou proti tomu, co se tady dělo před rokem 1945. Jde o historii začátku, průběhu a konce druhé světové války na území České republiky. Zjednodušují úlohu jednotlivých aktéru války, aniž by zohlednili celu válku. A to se mi nelíbí. Nepovažuji se za historika, za pamětníka samozřejmě také ne, ale má rodina tu zkušenost má. Když si vzpomenu, co mi moji rodiče vyprávěli…Myslím si, že tady se děje velice špatná věc. Kdo to zneužívá, proč to zneužívá a proč se to děje? Můžeme hovořit o tom, jestli to má cílené aspekty se snahou vrátit bipolární svět a postavit zase dva partnery proti sobě. Jestli jde o to vrátit svět, který tady byl, tedy postavit Sovětský svaz (dnes Rusko) proti Spojeným státům americkým, a dávat to do konotací, které spolu jakoby nesouvisí, ale vytváří obraz. Informační války jsou právě o vytváření obrazu.“ Podle Luzara jsou nebezpečné některé mediální výklady, zkratky, a tak zvané mediální hrozby. „Zneužívají druhé světové války, která by měla mít svůj rámec. Myslím, že bez toho, jak dopadla, bychom tady my ani nebyli. To si musíme jako Slované říct, že cílem té rasové čistoty bylo vyhubit Slovany. Za to, že tady jsme, bychom měli být vděčni těm, kdo nás zachránili,“ dodal Leo Luzar.

Jak jsou dnes čtená tištěná média a weby? Proč má předseda podvýboru pocit, že jsou v médiích v České republice záměrně negativně vykreslovány Rusko a Čína? Z jakých zdrojů čerpá informace Leo Luzar? Jde především o mix zdrojů, které sleduje v souvislosti s prací ve výborech Poslanecké sněmovny. „Samozřejmě se musím přiznat – čtu Haló noviny, jediný český nezávislý deník, který ještě vychází. Máme možnost, jako politici, v něm publikovat a jsou rádi, že se tam vyjadřujeme ke konkrétním tématům,“ pochválil noviny, které vydává společnost Futura, „Komunistická strana Čech a Moravy podporuje toto vydavatelství, protože bychom byli rádi, aby zůstalo zachováno. Funguje pouze z českých finančních a informačních,“ dodal Leo Luzar. Co bude letos dělat Podvýbor pro svobodu slova a média? Jaké problémy vidí předseda podvýboru ve vydávání radničních informačních novin?

Nový rozhovor – tentokrát s předsedou Podvýboru pro svobodu slova a média Leo Luzarem - spustíte zde!