logo Facebook
i slova jsou činy

Petr Žantovský: JE TRESTUHODNÉ, ŽE ZÁKON O ČTK NEBYL NIKDY NOVELIZOVÁN

05. srpna 2019 13:00

Rada České tiskové kanceláře má nejmíň kompetenci ze všech mediálních rad, moc se o ní nemluví. Poslední rok to však bylo jinak. Řešil se střet zájmů jednotlivých radních, řešilo se financování digitalizace fotobanky, ale i některá třeskutější témata. Publicistu a pedagoga Petra Žantovského zvolila rady sněmovna jen o několik měsíců dříve. Jak se díky členství v této radě změnil jeho život? „Docela významně. Já jsem předtím byla takovým jakoby voluntérem pohybujícím se mimo tu bezprostřední veřejnou sféru – naposledy jsem byl v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání v letech 2000 až 2003 a pak jsem se zařekl, že už prostě s erárem nechci mít moci nic společného a žil jsem si životem spokojeného soukromníka. Ale když mě oslovili s touhle nabídkou, tak se nedala odmítnout. Protože Česká tisková kancelář je, abych tak řekl, národní stříbro, poklad, který vznikl ve stejný den, jako republika. Aniž by to byla fráze – je pocta mít s touhle institucí něco společného,“ shrnul v rozhovoru pro Česká média Petr Žantovský.Dříve spolupracoval s Parlamentními listy, Českým rozhlasem, TV Praha, s FTV Prima a dalšími médii. Píše titulky v Parlamentních listech autor článku? Kde publikuje Petr Žantovský dnes? Proč už nespolupracuje s Českým rozhlasem? Je spíš pedagogem nebo publicistou? Jak se do jeho života a života jeho rodiny promítla medializovaná kauza „konfliktu zájmů“ členů Rady ČTK, která vrcholila právě před rokem? Kterých kolegů z rady se problém týkal a proč?

Atmosféra v Radě ČTK se po příchodu Jany Gáborové, Pavla Foltána a Petra Žantovského vloni na jaře změnila. „Tam to mělo nějaký vývoj. Často lidé, kteří se navzájem neznají, mají apriori předsudky a pocity, třeba že s tím druhým nemohou nebo nechtějí spolupracovat, nebo že to ponese nějaké problémy a tak podobně,“ vysvětlovat svůj pohled na jednání agenturních radních Petr Žantovský. „V prvních třech měsících se řešily nějaké, řekl bych názorové, ale spíše lidské, kontrasty…Mám za to, že se hodně vyřešily, že jsme se hodně poznali a že si mnohem víc rozumíme. Uvedu příklad – minulé zasedání bylo první po volbě nevolbě nových členů. Naše zasedání jsou veřejná, když novináři požádají o možnost být přítomni, tak samozřejmě mají tu možnost…Po delší době přišli asi čtyři novináři, byla tam dvě kamery, byl tam pan Aust, prostě bylo jisté očekávání, co nastane, když budou nebo nebudou zvolení noví kolegové. Prvek očekávání byl následován prvkem zklamání. Možná někdo očekával, že budeme v nějakém konfliktu. Ne…to zasedání proběhlo úplně harmonicky, vedla ho paní místopředsedkyně Wenigerová, jako služebně starší, celé zasedání trvalo asi hodinu a všechna hlasování byla proběhla ve stavu pět nula nula.“

Rada se snažila pomoct ČTK s financováním digitalizace jejího archívu, její fotobanky. Ze státu však nekápla ani koruna, ačkoliv všichni poslanci volebního výboru vyjádřili záměru podporu, a dokonce sami se snažili při porcování medvěda těch „drobných“ patnáct milionů prosadit. Proč to neklaplo? V jakém stavu je ta digitalizace teď? Rada ČTK řeší různé stížnosti, mě zaujala stížnost paní Moniky Hlouškové, která si stěžovala na nečinnost ČTK, která nezveřejnila tiskovou zprávu poslance Volného (v té době SPD). Poslanec Volný v tiskové zprávě informuje o podání trestního oznámení na Českou televizi…Jak stížnosti Rada ČTK řeší? Jak by mohla agentura v budoucnu nakládat se stohy tiskových zpráv politických stran a hnutí? Proč výroční zprávu rada nezveřejňuje poté, co jí schválí a proč je tedy k dispozici veřejnosti dříve jako sněmovní tisk?

Rada ČTK má (oproti ostatním mediálním radám) malé kompetence. Proč takový humbuk okolo poslední (neúspěšné) volby dvou radních? Kandidát Michal Semín se řešil v médiích i na náměstích, Jan Hamáček pokládal vládu…Jak akutní je potřeba doplnit zákon kvůli jeho zastaralosti (vznikl v roce 1992 a nikdy nebyl novelizován)?

Celý rozhovor Jana Mrzeny s místopředsedou Rady ČTK Petrem Žantovským můžete shlédnout právě zde!