i slova jsou činy
ČM TV

Hana HIKELOVÁ: ČTK MÁ NEJVĚTŠÍ VLIV NA TO, CO SE Z MÉDIÍ DOZVÍTE!

27. března 2017
„Dali jsme velký prostor, aby se do výběrového řízení mohli přihlásit všichni kandidáti,“ uvedla v rozhovoru pro Česká média předsedkyně Rady České tiskové kanceláře Hana Hikelová, „nový generální ředitel usedne do křesla v půlce června“. Problém, že v tom termínu skončí hned tři radní ze sedmi nevidí, „Tak to vyšlo a je třeba, aby měla ČTK stabilního generálního ředitele“. „V době krize musela ČTK škrtat. Zahraniční zpravodajové nepřežili a dnes naše diplomatické sbory nemají servis od národní agentury,“ řekla také, „to je ve světě naprosto nezvyklé!“ V narážce na práci velkých mediálních domů při amerických prezidentských volbách a referendu o brexitu glosovala, „S nástupem nových technologií se práce novinářů rychle mění. Média ale musí zůstat médii a nesmí kopírovat práci s informacemi na sociálních sítích.“ Nenechte si ujít celý rozhovor Českých médií!

ZDENĚK DUSPIVA: Třicet procent diváků odloží přechod na DVB-T2 až na poslední chvíli

20. března 2017
Co je to DVB-T2? Digitální televizní vysílání druhé generace. První generace DVB-T byla v plném celostátním provozu od svého úplného dokončení před téměř pěti, nyní podle operátorů nastává "nová etapa". S přechodem na nový standard souvisí, kromě technologických, také několik ekonomických otázek. Jak bude digitální vysílání nově financováno? Kdo zaplatí operátorům a provozovatelům vysílání vzniklé vícenáklady? Jak se k druhé vlně digitalizace postaví stát? A co je to tzv. radiokomunikační účet? A dají se již nyní předvídat nové obchodní modely pro digitální televizi? Na tyto otázky odpoví v rozhovoru bývalý národní koordinátor televizní digitalizace, odborník na digitální vysílání a v současnosti mediální manažer Zdeněk Duspiva.

RENÉ ZAVORAL: NA RADĚ JSEM NEDOSTAL ŽÁDNÝ PROSTOR, ABYCH VYSVĚTLIL POSTOJ ROZHLASU K PORUŠENÍ KODEXU

13. března 2017
„Musel jsem se rozhodnout, jestli budu dělat starostu nebo v Českém rozhlasu. Přednost dostal rozhlas a nelituju toho,“ řekl v rozhovoru pro Česká média generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral: „Nelituju vůbec ničeho, co jsem v životě udělal.“ „Na radě jsem nedostal prostor pro představení své roční bilance, jsem rád, že to mohu udělat pro Česká média,“ a zdůraznil: „Poslechovost nám sice klesá, ale víme, jak se s výkyvem vypořádáme. Vltavu musíme proměnit na moderní artovou stanici, která osloví i nové posluchače. Její poslechovost klesla pod únosnou mez.“ Velké rošády ve vedení rozhlasu nekončí: „Personální změny mohou pokračovat. Budu hodnotit, jak se ve funkci prosadili noví manažeři a co rozhlasu přinesli,“ uvedl také René Zavoral. K jednání rady se vrátil ještě jednou: „Požádám radní, aby neprojednávali majetkové věci rozhlasu za zavřenými dveřmi. Nemáme co tajit!“ „Český rozhlas je v dobré ekonomické kondici, zvyšovat poplatky nepotřebujeme,“ dodal René Zavoral. Více ve videu Českých médií.

VÍTĚZSLAV JANDÁK: OD HERCŮ V POLITICE SE NEČEKÁ, ŽE BUDOU DRŽET PŘÍSNOU STRANICKOU BASU. MÁM U MIKROFONU VE SNĚMOVNĚ NAROSTOU SVOBODU!

06. března 2017
„Je třeba srovnat podmínky DPH u České televize a Českého rozhlasu s komerčními rádii a televizemi,“ zdůvodnil pro Česká média Vítězslav Jandák svůj návrh do daňového balíčku. „Ale taky proto, aby se nezvyšovaly koncesionářské poplatky,“ dodal s nadsázkou. “Veřejnoprávní média jsou tu proto, aby nás dezinformovala a lidi si pak museli hledat pravdu na internetu.“ „Ve vysoké politice jsem dvanáct let, Merkelová jen jedenáct. Jestli mě uvidíte ve sněmovně i v prosinci nevím, ale určitě mě uvidíte ve vánoční pohádce. Je dobrá a třeba jednou nahradí Popelku,“ řekl o své budoucnosti Vítězslav Jandák. Nenechte si ujít rozhovor Českých médií!

DVB-T2 v České republice

01. března 2017
Spot ČRa k přechodu na DVB-T2, zdroj: ČRa Videozáznam tiskové konference ČRa a dalších zúčastněných subjektů Rozhovor s Markem Singerem, generálním ředitelem TV Prima Rozhovor s Martinem Gebauerem, generálním ředitelem ČRa Rozhovor s Janem Potůčkem, odborníkem na digitalizaci, Televizníweb.cz

JIŘÍ ŠESTÁK: OCHRANA PŘED PROPAGANDOU? MUSÍME POUŽÍVAT KRITICKÉ MYŠLENÍ!

27. února 2017
„I politika je divadlo, jen mám pocit, že se někdy hraje jako by šlo o život,“ řekl v rozhovoru pro Česká média místopředseda Senátu Jiří Šesták. „Veřejnoprávní média jsou tu proto, abychom měli objektivní a hlubší informace. Politici je mají tendenci opanovat, protože je to přirozená součást jejich uvažování a soutěžení,“ uvedl dále, „proto je potřeba jim zákonnou cestou stavět bariéry.“ „Lidi si jakoby potřebují neustále potvrzovat, že se musí něčeho bát. Když se nepotvrdí informace, že se máme bát imigrantů, hned hledáme jinou, která nám potvrdí, že svět nás ohrožuje a politici nás nechrání“ dodává Jiří Šesták. Více ve videu Českých médií.

MARTIN KOMÁREK: SMLOUVY ČESKÉ TELEVIZE S PR AGENTURAMI BYLY OBJEVENY DÍKY REGISTRU SMLUV

20. února 2017
„Do KSČ jsem vstoupil díky tátovi a byla to chyba!“ říká v rozhovoru pro Česká média předseda Volebního výboru Poslanecké sněmovny Martin Komárek. „Novela zákona o RTV chce zavést regulace, které znevýhodňují televizi proti internetu, označování pořadů je potřeba, ale televize to zvládnou samy,“ uvedl také, „naopak potřebujeme vypustit ustanovení o vulgaritách, je totiž nevymahatelné.“ „Je nutné odpolitizovat rady České televize i Českého rozhlasu a zpřísnit kontrolu jejich hospodaření. Smlouvy České televize s PR agenturami byly objeveny díky registru smluv. Je to jasná ukázka, že financemi vládne neomezeně generální ředitel a kontrola radou je nedostatečná,“ říká Martin Komárek. Více ve videu Českých médií.

MARTIN KOLOVRATNÍK: JE DOBŘE, ŽE VOLBA GENERÁLNÍHO ŘEDITELE ČESKÉ TELEVIZE BUDE UŽ NA JAŘE

13. února 2017
„Rada České televize postupuje správně. Volit generálního ředitele je lepší v době, kdy ještě nebude vrcholit volební kampaň“ říká v rozhovoru pro Česká média předseda volební komise Poslanecké sněmovny Martin Kolovratník „Změnu volby rad České televize a Českého rozhlasu podle poslanecké novely nepodporuji.  Téma odpolitizování rad je důležité, ale vadí mi seznam institucí, které by radní vybíraly.“ Podle Kolovratníka jsou „veřejnoprávní média nezastupitelná. Český rozhlas má správné spektrum stanic. Regiony ale musí mít stejné podmínky.“ Více ve videu Českých médií.

DANIEL HERMAN: Novela zákona o RRTV byla předložena kvůli transpozici evropské legislativy

06. února 2017
„Zákon o RRTV byl předložen hlavně proto, že tady máme rozvoj technologií, ale i kvůli transpozici evropské legislativy“ říká v rozhovoru pro Česká média ministr kultury Daniel Herman. „Nicméně stěžejní normy pro mne jsou Autorský a Památkový zákon. Chci, abychom je stihli přijmout v tomto volebním období“.

PETER DUHAN: IGNOROVAL JSEM SMĚŠNÁ DOPORUČENÍ RADY

30. ledna 2017
„Rezignoval jsem především kvůli neshodám s radními, “říká v rozhovoru pro Česká média bývalý generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan, „nebýt zdravotních komplikací, lajsnul bych si přímý souboj s radou. Ohlásil jsem korupci celé se to obracelo proti mě.“ „Lituji toho, co jsem udělat nestihl, hlavně proces personální politiky a spuštění národního okruhu“ bilancuje Peter Duhan, „zůstalo po mě Radio Junior, Wave a hlavně Plus“. Více ve videu Českých médií.