i slova jsou činy
ČM NEWS

Michal STEHLÍK: ČESKÝ ROZHLAS SE ZA POSLEDNÍCH ŠEST LET ZÁSADNĚ ZMĚNIL – RADY, ŘEDITELÉ, ALE PŘEDEVŠÍM SAMOTNÝ ROZHLAS

29. dubna 2017 06:00
Česká média pokračují v rozhovorech o médiích. Tentokrát pozvání přijal člen Rady Českého rozhlasu (její bývalý předseda) Michal Stehlík. „Za dobu mého působení v radě se měnila struktura stanic rozhlasu, byla spuštěna stanice mluveného slova ČRo Plus,“ řekl Michal Stehlík, „zcela jiné je fungování ve virtuálním prostoru, změny nastaly v regionech i v osobnostech ve vedení stanic.“

Sněmovna zvolila Jaroslavu Wenigerovou členkou Rady České tiskové kanceláře

28. dubna 2017 13:06
Zákon o České tiskové kanceláři zamrzl ve znění své původní verze z roku 1992. Sedmičlennou radu volí Poslanecká sněmovna, kandidáty do volby nominují přímo poslanecké kluby.  Rada pak dohlí na chod naší nejstarší veřejnoprávní instituce. Letos v červnu končí mandát třem současným radním. Poslanecká sněmovna zvolila ze třech kandidátů pouze jednu novou členku Rady ČTK - bývalou poslankyni ODS Jaroslavu Wenigerovou. Do dalšího kola volby postoupili stávající člen Legislativní rady vlády a člen RČTK Jan Wintr a mediální matador Jan Vávra. Volba by měla pokračovat na květnové schůzi sněmovny.  

Sněmovna zvolila Ladislava Šincla členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání

28. dubna 2017 12:50
Poslanecká sněmovna volila dva členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Rada má mít podle zákona třináct členů. Od prosince 2015 je jedno místo neobsazené. Letos v červnu končí mandát bývalému ministru kultury Václavu Jehličkovi. V tajném hlasování byl sněmovnou v prvním kole zvolen poslanec ČSSD Ladislav Šincl (92 hlasů). O druhé volné místo se utkají Václav Jehlička (nominovaný KDU-ČSL - 65 hlasů) a Jaroslav Kravka (nominovaný KSČM - 39 hlasů).  Další kolo volby se uskuteční na květnové schůzi sněmovny.

Ve Finále doprovodil český let na Měsíc i Zlatý ledňáček

28. dubna 2017 10:54
Na jubilejním třicátém ročníku Finále Plzeň se uznání dočkala i první česká kosmická posádka, která absolvovala let na Měsíc. Zlatého ledňáčka v kategorii Nejlepší televizní a internetový projekt si totiž odnesla původní komediální minisérie ČT Kosmo. Ocenění si odnesly i další počiny České televize, Uspávačka nedávno tragicky zesnulého režiséra Martina Dolenského, detektivní příběh Případ pro lyžaře nebo koprodukční filmy Nikdy nejsme sami a Normální autistický film.

Generálním ředitelem České tiskové kanceláře bude i nadále Jiří Majstr

27. dubna 2017 08:33
Post generálního ředitele České televize (ČT) ve středu obhájil Petr Dvořák. Nebyl ale jediným šéfem významné české mediální organizace, který se včera udržel ve funkci i pro další období. Rada České tiskové kanceláře (ČTK) na svém zasedání 26.4. znovuzvolila do čela organizace Jiřího Majstra. Ten tak ČTK povede i následujících šest let.

Novým generálním ředitelem České televize byl znovuzvolen Petr Dvořák

26. dubna 2017 16:43
Rada České televize dnes na svém zasedání na Kavčích horách zvolila nového generálního ředitele. Stal se jím, s 15 hlasy, stávající ředitel Petr Dvořák. Umístil se tak před druhým postoupivším kandidátem, kterým byl bývalý obchodní a generální ředitel TV Prima Martin Konrád. Ten však ve druhém kole nezískal ani jeden hlas. Radní si ředitele zvolili v tajném, dvoukolovém hlasování.

Novým ředitelem ČTK nebude Martin Rigler, od kandidatury odstoupil

26. dubna 2017 15:40
Nového generálního ředitele dnes volí hned dvě významné mediální organizace. Vedle probíhající volby ředitele České televize (ČT), o které vás průběžně informujeme, volí dnes nového šéfa také rada České tiskové kanceláře (ČTK). Rada však bude muset vybírat pouze ze tří kandidátů. Na poslední chvíli totiž odstoupil Martin Rigler.

Volba generálního ředitele České televize začala prezentacemi jednotlivých kandidátů

26. dubna 2017 13:41
Rada České televize zahájila volbu nového generálního ředitele. Z původních dvanácti kandidátů dnes před radou, v losem určeném pořadí, postupně předstoupila finální pětice. 

Rada České televize volí dnes generálního ředitele

26. dubna 2017 09:19
Na dnešním zasedání zvolí rada nového generálního ředitele České televize. Do výběrového řízení se přihlásilo dvanáct kandidátů - Alena Dlabačová, Petr Dvořák, Gabriela Froňková Dousková, Martin Konrád, Tomáš Kopečný, Karel Novák, Daniel Petruška, Jiří František Potužník, Radoslav Štědroň, Milan Vacek, Stanislav Vaněk a Petr Vinklář.

České Radiokomunikace spustily další části přechodové DVB-T2 sítě na Moravě. Už 43 % domácností v ČR může naladit novou generaci televizního vysílání

25. dubna 2017 06:00
Další část České republiky pokrývá přechodová DVB-T2 síť pro nový standard pozemního vysílání, které je jako jediné televizní vysílání zdarma a využívá ho zhruba 60 % domácností. Vysílání se tak rozšiřuje z Prahy do ostravského a brněnského regionu. Do přechodové sítě navíc přibyly nové programy televizních stanic Óčko Expres, Barrandov Family a TV Noe Vysílání tak nyní může sledovat již  43 % obyvatel Česka. CRA tak zahájily rozšiřování pokrytí  přechodové sítě pro novou generaci pozemního vysílání DVB-T2  / HEVC. V následujících měsících bude síť rozšiřována i do dalších regionů. Tato nová DVB-T2 síť bude zajišťovat vysílání televizních programů komerčních televizních stanic i po roce 2020, kdy se předpokládá vypnutí současných DVB-T sítí. CRA tak naplňují Strategii rozvoje pozemního vysílání, kterou schválila vláda České republiky. Přechod na DVB-T2 je vynucen z důvodu odebrání části televizních kmitočtů, které budou po roce 2020 alokovány pro mobilní datové sítě „5G“. Pozemní vysílání přijímá více než 60 % domácností v ČR a je to jediná platforma, která je pro diváky zdarma. Souběžné vysílání, které spustily CRA, má i velmi důležitý sociální rozměr. Lidé mají čas na nákup nového přijímače až do roku 2020, čímž mají i prostor pro přirozenou obměnu televizorů. Na současném DVB-T vysílání se nic nemění až do roku 2020, diváci tak nyní nemusí nic řešit. Pokud si však domácnosti nyní budou pořizovat nový televizní přijímač, měl by to být takový, který podporuje nový standard vysílání DVB-T2 / HEVC. „Do jara 2018 chceme pokrýt více než 99 % území ČR a dát tak divákům čas na to, aby mohli na nové vysílání přirozeně přejít. Na trhu je nyní více než 800 certifikovaných televizorů a set top boxů, které umí nové vysílání přijímat a společně s výrobci pokračujeme v jejich testování,“ říká generální ředitel CRA Martin Gebauer. „Snažíme se o to, abychom lidem zachovali do budoucna možnost televizního příjmu zdarma, kterou nyní mají,“ dodává Martin Gebauer. „Nepodléhejme zavádějícím argumentům satelitních operátorů. Je potřeba si uvědomit, že pokud by došlo k destrukci pozemního vysílání, všichni bychom museli za každou televizi v domácnosti začít platit pravidelné paušální poplatky, tedy i za přijímače v kuchyni nebo třeba na chatě,“ doplňuje ředitel regulace CRA Marcel Procházka. Podle průzkumu, který tento týden zveřejnila agentura Nielsen Admosphere, se navíc téměř třetina respondentů v minulosti setkala s tím, že jim služby příjmu televizního vysílání byly navzdory slibům zpoplatněny. CRA udělují logo „DVB-T2 ověřeno“ přijímačům, které vyhoví testování a prokáží, že budou schopné fungovat i v novém způsobu vysílání. Seznam přijímačů, kterých je nyní více než 800, najdou diváci na www.dvbt2overeno.cz.