logo Facebook
i slova jsou činy

Druhá vláda Andreje Babiše: Budeme důsledně podporovat nezávislost veřejnoprávních médií

12. července 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Andrej Babiš má konečně vládu s důvěrou. Sněmovní středa byla dlouhá, ale podle očekávání nakonec poslanci důvěru koalici ANO a ČSSD podporované KSČM odhlasovali. Nepříjemný rekord v délce bez vlády s důvěrou má definitivní časový rozměr. Uplynulo 264 dnů od voleb. Jak bude tento tým Andreje Babiše makat, uvidíme brzy. Své programové prohlášení vláda schválila 27. června. Oblast médií však příliš neřeší.

Vláda vnímá především problém zastaralého autorského zákona i aktuální zápas v Evropském parlamentu o podobě nové směrnice. „Připravíme novelu autorského zákona, do níž implementujeme očekávanou směrnici EU o autorském právu na jednotném digitálním trhu, a po diskusi s odbornou veřejností připravíme další změny autorského práva s ohledem na vývoj nových technologií a jejich roli při sdělování autorských děl veřejnosti,“ stojí v programovém prohlášení, ze kterého vyplývá úkol pro ministerstvo kultury připravit dva zákony.

Vláda se také bude věnovat pokračování druhé vlny digitalizace. „Budeme prosazovat co největší konkurenci na telekomunikačním trhu, což povede ke snížení cen a zlepšení služeb. Použijeme k tomu frekvence, které budou uvolněny přechodem na nový standard digitálního televizního vysílání. Tento přechod pak uděláme tak, aby byl sociálně co nejcitlivější, a podpoříme sociálně nejslabší skupiny tak, aby nikdo nepřišel o možnost přijímat televizní vysílání zdarma.“ Přechod na nový standart terestrického přenosu televizního signálu běží fakticky od léta 2016. Do této doby není vůbec vyřešena podoba financování přechodu na DVB-T2. Dokonce by měl být zrušen jediný zdroj otevřený minulou sněmovnou v podobě změny odpočtu DPH pro Českou televizi a Český rozhlas. Neexistuje ani žádný pracovní tým, který by v celé šíři druhou vlnu digitalizace řešil. Podpora sociálně nejslabších skupin se tak jeví spíše jako deklarace.

Uvolněné kmitočty chce vláda využít i pro vysokorychlostní internet. „Dobudujeme vysokorychlostní internetovou síť po celé České republice. Důležité je, aby stát vytvořil takové podmínky, které budou operátory motivovat k dostavbě sítí i tam, kde dnes připojení není,“ je napsáno v programovém prohlášení. Z textu není jasné, jestli budování internetových sítí zůstane v rukou soukromých operátorů, anebo má vláda ambice síť budovat sama.

„Budeme věnovat pozornost proměnám audiovizuálního sektoru za účelem naplnění kulturních, společenských a sociálních služeb,“ stojí také v prohlášení. Jestli to bude znamenat zvýšení obejmu peněz, které plynou do filmového průmyslu, nebo pobídky pro zahraniční produkce, nebo třeba i přípravu jiného systému financování původní televizní tvorby, není zřetelné.

Po jarním neklidu okolo České televize a kauzách Českého rozhlasu přišla nervozita i do Rady České tiskové kanceláře. Vláda v prohlášení deklaruje, „Zachováme stávající úpravu postavení veřejnoprávních médií. Budeme důsledně podporovat jejich nezávislost.“ Deklarace má patrně ambice situaci v sektoru uklidnit. Spíše však vypovídá o trvale zjednodušeném vnímání České televize, Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře, ale také o nevelké znalosti problematiky rozhlasového a televizního vysílání. Na druhé straně tady platí – každá změna může situaci také zhoršit.

Co dodat? Snad jen přání, aby příští měsíce a roky byly pro mediální sféru klidnější než ty z období vlády Andreje Babiše v demisi. Čas plyne rychle. Koneckonců - každá vláda nakonec skládá účty…