logo Facebook
i slova jsou činy

Prodej Forum Karlín a vydavatelství Economia – spojité nádoby?

06. července 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Tento týden se hodně napsalo o prodeji multifunkčního komplexu Forum Karlín. Zdeněk Bakala postupně prodává tuzemské investice, avšak velký majetek mu v České republice stále zůstává. Prodej Fora potvrdil i Bakalův mediální zástupce Vladimír Bystrov. Kdy, komu a za kolik bude Forum Karlín prodáno, není úplně jasné. Ale bude to brzy. Podle informace Českého rozhlasu si po prodeji komplexu chce Bakala ponechat v různých firmách v České republice aktiva v objemu 6-7 miliard Kč.

Finančník vlastní také vydavatelství Economia s týdeníky Respekt a Ekonom a Hospodářskými novinami. Vydavatelství od německé skupiny Verlagsgruppe Handelsblatt Bakala koupil v roce 2008. Jde o jednu z Bakalových firem, která v komplexu sídlí. Několik let se spekuluje o prodeji vydavatelství novému vlastníkovi. Spekulace jsou momentálně umocněny i informacemi o potížích jiných českých Bakalových firem. Praha 1 například neprodlouží firmě Luxury Brand Management manželů Bakalových pronájmy lukrativních prostor v Pařížské ulici. Smlouva tam skončí za rok a půl.

Vydavatelství Economia patří mezi viditelné a stabilní české mediální domy. Má své trvalé příznivce, ale i kritiky, K těm patří především prezident Miloš Zeman, který o vydavatelství mluvil i při svém letošním inauguračním projevu. Kdo má o vydavatelství zájem je v rovině spekulací. Jeho reálná ekonomická hodnota je momentálně mnohem menší než hodnota nemovitostí, které Bakala prodává. Ovšem jako vlivný mediální dům vydavatelství zajímavé je. Vzhledem k rozpadu ekonomické stability společností Zdeňka Bakaly však patrně není na stole otázka, jestli k prodeji Economie dojde, ale kdy a kdo ho koupí.