logo Facebook
i slova jsou činy

SIPO a rozhlasové poplatky

05. července 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Výběr rozhlasových a televizních poplatků vždy vyvolával kontroverze. Zákona je pro běžného občana komplikovaný, často si s jeho aplikací nevědí rady ani zaměstnanci veřejnoprávních médií. Drtivá většina občanů České republiky poplatky platí prostřednictvím SIPO, které spravuje Česká pošta. Je to tradiční, i když nejdražší způsob platby poplatku pro plátce, ale i nejdražší způsob výběru pro ČT a ČRo. Komplikovaný je i díky přiměřené nepružnosti, která vzniká zákonnými omezeními pro vstup do databází obyvatel na straně pošty.

Modelový případ řešila Rada Českého rozhlasu. Do schránky posluchače, který poslal stížnost radě, chodí SIPO s poplatkem pro rozhlas, avšak na jméno člověka, který na adrese posluchače už několik let nebydlí. Posluchač delší dobu komunikoval s Českou poštou, s rozhlasovým call centrem, avšak bez výsledku. Cizí SIPO mu chodilo stále. Z pětačtyřiceti korun měsíčně se pomalu stala suma šplhající ke dvěma tisícům, a to bez úroků a částky za vymáhání. Posluchač se obrátil na radu, protože martyrium nebralo konce.

Rada Českého rozhlasu byla v této věci pouze zprostředkovatelem. Ale věc nakonec k řešení nasměrovala. Ředitel Ekonomiky Martin Vojslavský vysvětlil, „Česká pošta má vykonávat pro Český rozhlas činnosti popsané v zákoně o rozhlasových a televizních poplatcích. Nemá však přístup do registru osob.“ Český rozhlas vede evidenci plátců a může do registru nahlížet, ale nesmí informace sdělovat České poště. Proto při přestěhování posluchače není automatické přesměrování zasílání SIPO na novou adresu. Musí jí sdělit posluchač sám (to mu zákon ukládá). V našem modelovém případě nakonec rozhlas, poté co posluchač poslal stížnost radě, přestěhovaného plátce na nové adrese upozornil a vše se vyřešilo. Plátce byl převeden do přímé správy rozhlasu a SIPO na jeho starou adresu přestalo chodit.

Kompletní komunikace rady, stěžovatele a vyjádření Českého rozhlasu zde:

http://www.rozhlas.cz/rada/stiznosti/_zprava/stiznost-posluchace-ohledne-zruseni-platby-rozhlasoveho-poplatku-cerven-2018--1801358