logo Facebook
i slova jsou činy

Vládní daňový balíček bere z rozpočtu ČT a ČRo stovky milionů do státního rozpočtu

14. června 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Vláda schválila daňový balíček. Ten mimo jiné mění způsob výpočtu DPH pro Český rozhlas a Českou televizi do stavu, který existoval na začátku roku 2017. Změna ročně připraví ČRo o 120 miliónů korun a ČT o 400 milionů korun. Ruší totiž novelu, kterou na jaře minulého roku prosadili poslanci ČSSD Václav Votava a Vítězslav Jandák. Peníze měly umožnit veřejnoprávním médiím profinancovat další etapu digitalizace rozhlasového a televizního vysílání v souladu se „Strategií rozvoje zemského digitálního televizního vysílání“, schválenou vládou 20. července 2016. Petr Dvořák a René Zavoral tehdy deklarovali, že peníze využijí i pro výrobu původního obsahu a jeho zkvalitnění. Vláda Bohuslava Sobotky slíbila, že bude garantovat legislativní a ekonomické podmínky pro druhou vlnu digitalizace.

Česká televize proto v loňském roce zahájila investice do digitalizace a podepsala také smlouvy na provozování nových sítí. Při přípravě daňového balíčku televize před změnu způsobu výpočtu DPH varovala. Podle ní totiž ohrožuje dostupnost volně šířeného televizního vysílání a zároveň znamená porušení vládního závazku z roku 2016. „Navzdory našemu varování a relevantním argumentům renomovaných daňových poradců ministerstvo financí protlačilo změnu zákona. Tím byl porušen princip, že až do roku 2021 bude Česká televize výnosy z DPH investovat do digitalizace. Pokud změny schválí parlament a vláda nepřijde s žádným kompenzačním řešením, přinese to citelný zásah do procesu digitalizace, lidé mohou přijít ze dne na den o bezplatné televizní vysílání a ve snaze najít potřebné finance budeme diskutovat i omezení šíře služeb, které Česká televize nabízí. Takové peníze se jednoduše nedají najít v úsporách. Jen pro představu, čtyři sta milionů korun odpovídá prostředkům vynaloženým na výrobu nových pořadů pro ČT:D a ČT art za dva roky,“ řekl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Možnost odpočtu DPH pro veřejnoprávní média přitom, podle tiskové mluvčí České televize Karolíny Blinkové, není v rozporu s evropským právem. „Úpravy zákona, které televize před přijetím daňového balíčku diskutovala s Ministerstvem financí, a které by nevedly k zastavení financování druhé vlny digitalizace, byly plně v souladu s evropskými směrnicemi,“ uvedla Blinková.

Také Český rozhlas na problém skrytý v daňovém balíčku dlouhodobě upozorňoval. „Propad v rozpočtu o 120 milionů korun je znatelný. Český rozhlas nechce v žádném případě omezovat služby pro posluchače, půjde proto cestou úspor napříč rozpočtem -  jednou z nich je i aktuální plánovaná optimalizace pracovních míst. Usnesení vlády zatím bereme jako první krok. Věříme, že v Poslanecké sněmovně bude prostor k další diskusi o novele zákona a k případným úpravám,“ vysvětlil ředitel komunikace Českého rozhlasu Jiří Hošna. Mimo jiné v souvislosti s negativním dopadem změny odpočtu DPH do ekonomiky Českého rozhlasu ohlásil minulý týden generální ředitel René Zavoral záměr propustit 120 zaměstnanců. „Naší snahou nyní bude zaměřit se na zvýšení rozhlasového poplatku, který od roku 2005 činí pouhých 45 korun,“ přiblížil další úvahy vedení veřejnoprávního rozhlasu Jiří Hošna.