logo Facebook
i slova jsou činy

Poprask týdne? Propouštění v Českém rozhlasu

10. června 2018 13:00 / autor: Jan Mrzena

Tento týden se událo několik očekávaných momentů, které mají dopad do budoucnosti médií. Jednak tradiční konference DIGIMÉDIA (pokračování druhé vlny digitalizace a diskuse o placených kanálech velkých televizí, plány ČRo na masivní rozšíření DAB+), příprava Zákona o zpracování osobních údajů (se specifiky pro novináře), ale třeba i volba finalistů budoucích radních ČRo a ČT (letošní členové určitě budou u příští volby generálních ředitelů), první převody konkrétních rádií z Lagardere do impéria Daniela Křetínského a požehnání k přípravě zpravodajské televizi Jaromíra Soukupa. Všechno však přebilo ohlášení hromadného propouštění v Českém rozhlasu. Způsobilo doslova poprask a okamžitě prostoupilo mediální i politický prostor. Proč? Možná nepřipravenost, možná argumentační nouze, určitě však i „správné“ načasování.

Počet zaměstnanců Českého rozhlasu v posledních letech roste. Je to pochopitelné, rozhlas spustil několik výrazných projektů – ambiciózní zpravodajský portál iRozhlas, postupné rozšiřování kvalitního ČRo PLUS, ale třeba i nárůst pokrytí vysílání v DAB+. Daří se i oslovovat nové posluchače, takže Radiožurnál se vyhoupl už na druhé místo a více než vyrovnává propady u neujasněné Dvojky a některých regionálních stanic. K tomu přirozený tlak na zvyšování mezd, který je v rozporu s neměnnou výší rozhlasových poplatků a záměry vzít peníze z nového odpočtu DPH zpět do bezedného státního rozpočtu (v případě ČRo ročně asi 120milionů). Proto je i pochopitelné, že generální ředitel a jeho lidé se vážně zabývají počtem zaměstnanců a mzdovými náklady.

Jenže všechno má svá pravidla. Generální ředitel se zodpovídá Radě Českého rozhlasu. Rada má v kompetenci schvalování dlouhodobých plánů programového, technického a ekonomického rozvoje. Ty ovšem na webu rady nejsou, znamená to tedy, že je v posledních letech neschvalovala. Ani o nich nevedla žádnou (veřejnou) diskusi. Generální ředitel sice obhajuje propouštění potřebou zvýšit platy od příštího roku. Ale už neříká, co bude dělat o rok později. To už platy nebude zvyšovat? Anebo propustí další desítky „rozhlasáků“? Jde také o veřejnou rezignaci na DPH, ze kterého měl rozhlas platit budoucnost DAB+ a nové projekty? A co je cílem jeho manažerských rozhodnutí? Jednorázová akce anebo něco systémového? Právě tyhle nejasnosti způsobily v kombinaci s jeho řešením kauzy Janka Kroupy výbušná směs, která způsobila poprask. Je nasnadě i otázka – věděla Rada Českého rozhlasu o plánech René Zavorala? Pokud ano, pak by takový dokument měla zveřejnit. Pokud ne, tak se někde stala chyba…