logo Facebook
i slova jsou činy

Sněmovna chce schvalovat starší výroční zprávy na květnové schůzi

16. května 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Volební výbor doporučil Poslanecké sněmovně ke schválení Výroční zprávu o činnosti a hospodaření České tiskové kanceláře v roce 2016 i Zprávu o činnosti Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a o stavu v oblasti rozhlasového a televizního vysílání a v oblasti poskytování audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání za rok 2016. Výbor tak doporučil ke schválení všechny starší mediální výroční zprávy. Sněmovna by je měla schvalovat na květnové schůzi, která začne v úterý 22.května. Konkrétní termín bude upřesněn. Na květnové schůzi bude sněmovna také volit nového člena Rady ČTK, člena Rady ČT a dva členy Rady ČRo.

Zprávu Rady ČTK obhajoval na volebním výboru předseda Miroslav Augustin, zpravodajem byl poslanec Pirátů Tomáš Martínek. Zprávu RRTV obhajoval předseda Ivan Krejčí a zpravodajkou byla poslankyně ANO Barbora Kořanová. Volební výbor tak dokončil úkol, který sám sobě zadal – projednat znovu všechny zprávy, které sice projednal výbor minulé sněmovny (a doporučil je ke schválení), avšak na program pléna se již nedostaly.

Projednávání starších zpráv Českého rozhlasu a České televize proběhlo v rozjitřené atmosféře. V případě Českého rozhlasu šlo o kauzu reportáží Janka Kroupy o hospodaření Agrofertu na pozemcích bez jasných vlastníků. V případě České televize atmosféru vytvořil prezident Miloš Zeman tím, že zveřejnil své přání odvolat Radu České televize dvojím neschválením výročních zpráv. Tehdy se jednání výboru zúčastnilo mnoho novinářů i zástupců petice Pět vět (např. Jan Svěrák, Ondřej Vetchý).