logo Facebook
i slova jsou činy

Tomáš Zdechovský: Politici, kteří urážejí novináře, nesnesou kritiku

14. května 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Těžce se rodící druhá vláda Andreje Babiše téma ochrany a postavení novinářů v České republice vnímá jako důležité. Co se objeví v připravovaném programovém prohlášení koalice ANO, ČSSD a KSČM se dozvíme brzy. Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové není stále vyšetřena, i tak rozhýbala mnoho zatuhlých kloubů a stala se tématem Evropského parlamentu. „Slovensko musí zajistit důkladné a nezávislé vyšetření vražd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové a EU musí důsledněji chránit novináře a oznamovatele,“ stojí v jeho nelegislativním usnesení, pro které hlasovalo 573 poslanců (27 bylo proti, 47 se zdrželo). Česká média se v té souvislosti obrátila na naše europoslance. Aktuálně odpovídá Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL):  Jaká opatření lze na úrovni EU a jednotlivých členských států přijmout k ochraně novinářů?

EU může jednotlivé členské státy vyzvat k tomu, aby zajistily ochranu investigativních novinářů před všemi formami zastrašování, obvinění z pomluvy, udávání, vyhrožování nebo fyzických útoků, a aby přijaly účinná legislativní i nelegislativní opatření na jejich ochranu.

Lze uvažovat o právní úpravě, která povolání novináře stavěla například do podobné pozice a ochrany, jakou mají úředníci či policisté?

Tento návrh jsem zatím nezaznamenal a určitě by to musely prosadit konkrétní státy v rámci své legislativy. Osobně bych podobný návrh podpořil, kdyby se přesně definovalo, kdo je investigativní novinář a na jaké konkrétní projevy by se ochrana měla vztahovat. U policie a úředníků je totiž ta beztrestnost dána poměrně vysokou mírou anonymizace, zastupitelností a jednotností pravomocí. Investigativní žurnalistika má ale dopředu neodhadnutelné dopady, je vázána na zcela konkrétní lidi a zavést proto podobnou ochranu by bylo na dlouhou diskuzi.

Jaká opatření lze v členských státech přijmout k ochraně novinářů, kteří jsou pravidelně vystavováni trestnému stíhání s cílem cenzurovat jejich práci?

Pokud se budeme bavit o demokratických zemích EU a ne třeba o režimech na Kubě, v Turecku nebo v Rusku, kde represe proti novinářům uplatňuje přímo stát, tak je na místě spíše říci, že je nutné důsledné dodržování zákonů na ochranu svobody projevu a slova. Zde má pak velký význam oficiální kritika z EU, která země zavazuje k nápravě.

Jaký je Váš osobní pohled na urážlivé poznámky některých politiků v EU na adresu novinářů?

Sám jsem jednu dobu působil jako novinář, proto tyto poznámky striktně odsuzuji a myslím, že do demokratické společnosti nepatří. O politicích, kteří urážejí novináře, nemám dobré mínění a jsou pro mě těmi, kdo nesnese kritiku.