logo Facebook
i slova jsou činy

Dita Charzanová: Urážky novinářů s maketou samopalu v ruce jsou útokem na svobodu slova

13. května 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Těžce se rodící druhá vláda Andreje Babiše téma ochrany a postavení novinářů v České republice vnímá jako důležité. Co se objeví v připravovaném programovém prohlášení koalice ANO, ČSSD a KSČM se dozvíme brzy. Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové není stále vyšetřena, i tak rozhýbala mnoho zatuhlých kloubů a stala se tématem Evropského parlamentu. „Slovensko musí zajistit důkladné a nezávislé vyšetření vražd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové a EU musí důsledněji chránit novináře a oznamovatele,“ stojí v jeho nelegislativním usnesení, pro které hlasovalo 573 poslanců (27 bylo proti, 47 se zdrželo). Česká média se v té souvislosti obrátila na naše europoslance. Přinášíme názory Dity Charzanové (ANO 2011):

Jaká opatření lze na úrovni EU a jednotlivých členských států přijmout k ochraně novinářů?

V první řadě je podle mne velmi důležité, že se k případu Jana Kuciaka a jeho partnerky Evropský parlament takto jasně vyjádřil. Tento čin otřásl nejen mnou, ale i řadou dalších kolegů ze zahraničí, tedy ona výzva k dalším aktivitám, které by přispěly k lepší ochraně novinářů v EU, nebyla jen nějakým prázdným gestem, byl to skutečně apel k další akci.

Nejsem právník, abych dokázala přesně popsat návrh legislativních změn (to by příslušelo spíše Ministerstvu kultury), které by lepší ochranu zajišťovaly, pocitově se ale spíše kloním k řešení, aby se nejednalo o nějaké panevropské řešení, jeden recept aplikovaný z Bruselu do všech členských zemí. Měli bychom respektovat specifika jednotlivých zemí, angažovanost jejich profesních klubů a svazů, již platnou legislativu v daných státech, tradici médií i jejich postavení ve veřejném prostoru.

Byly v rámci Evropského parlamentu diskutovány konkrétní návrhy?

Ke konkrétním návrhům, které ale jsou už nyní na úrovni EU diskutovány, a které jsem podpořila, patří například lepší ochrana whistleblowerů. Whistleblowing se v řadě případů osvědčil a proto bychom s ním měli umět lépe pracovat i do budoucna. Whistlebloweři by měli mít jistější oporu v legislativě a pevné záruky, že nebudou trestáni za svoji odvahu. Lepší ochrana by se měla týkat právě i investigativních novinářů a jejich zdrojů. I v tomto případě bychom dle mého měli jít cestou úpravy národní legislativy.

Jaký je Váš osobní pohled na urážlivé poznámky některých politiků v EU na adresu novinářů?

Urážlivé poznámky na adresu novinářů považuji za velmi nešťastné. A pokud je pronášíte například v Moskvě či s maketou samopalu v ruce, pak jsou za hranou a de facto útokem na svobodu slova.