logo Facebook
i slova jsou činy

Mgr. art. PETER DUHAN: NEMÁM TUHLE OTÁZKU RÁD, TO JE STRAŠNĚ SLOŽITÉ

10. května 2018 08:00 / autor: Jan Mrzena

Peter Duhan v sobotu zemřel. Bylo mu 71let. Lidé od médií vědí z jeho profesního života mnohé. Takže to podstatné už jen stručně. Absolvent bratislavské Vysoké školy múzických umění pracoval do roku 89 jako dramaturg zábavy Československé televize. V letech 1991 – 92 byl ústředním ředitelem Československého rozhlasu, poté až do roku 2000 působil v soukromém sektoru. Od roku 2000 spolupracoval s Českým rozhlasem, konkrétně ČRo 6 – Rádio Svobodná Evropa, v roce 2007 byl jmenován ředitelem stanice. V roce 2009 se stal programovým ředitelem ČRo, od února 2010 prozatímním ředitelem a v červenci 2011 se stal ředitelem generálním. Na funkci rezignoval 3. listopadu 2015 – dle jeho tehdejších vyjádření ho k rezignaci vedly zdravotní důvody a téměř rok trvající neshody s Radou Českého rozhlasu.

Byl nepřehlédnutelnou osobností. Jeho názory byly vždy vyhraněné, v diskusi používal nadsázku i fabulaci. Vrozená kreativita i permanentní literární sklony mu významně pomáhaly při strategických rozhodnutích a usnadňovaly některé manažerské kroky. Měl tah na branku, jeho oponenti často nestíhali držet krok. Energie z Petera Duhana sršela vždy, množství se stupňovalo, když o něco šlo. Jeho stopa je už dnes nesmazatelná. A to nejen díky novým stanicím - Český rozhlas Plus, Jazz a Rádio Junior, ale i díky krystalickému názoru na veřejnou službu jako takovou.

Poté, co rezignoval na post generálního ředitele Českého rozhlasu, v médiích se už moc neobjevoval. Významnější rozhovory poskytl pouze Českým médiím. Peter Duhan byl osobnost, na kterou se bude vzpomínat. A vzpomínku je dobré uchovat autentickou. Proto dnes znovu publikujeme rozhovor první, ze začátku minulého roku. Aktuálnost některých pasáží zdánlivě odvál čas. Řeší se však stále - jen v jiných kulisách, v novém obsazení a s jinými rekvizitami. Peter Duhan je zaznamenán takový, jak jsme ho znali. Děkujeme pane řediteli, že jste si udělal čas a přijal pozvání k dnešnímu rozhovoru…