logo Facebook
i slova jsou činy

Kulatý stůl: Česká televize nemá problém s kontrolou ze strany NKÚ

08. května 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Koncem dubna zorganizovali ve sněmovně piráti Tomáš Martínek a Radek Holomčík kulatý stůl "K budoucnosti veřejnoprávních médií". Diskutovalo se hlavně o nezávislosti médií a jejím zajištění, o transparentnosti financování. Shoda panovala na tom, že veřejnoprávní média mají v demokracii nezastupitelnou úlohu, a proto musí zůstat zachována. Za Českou televizi se zúčastnili vedoucí úseku mediálního práva a smluvních vztahů Markéta Havlová, finanční ředitel David Břinčil a ředitel divize korporátních vztahů a komunikace Vít Kolář. 

Největší polemiky se vedla o způsobech financování. Piráti se snaží najít alternativní způsoby neohrožující nezávislost médií. Inspiraci hledají v dalších evropských zemích. "Zástupci České televize uvedli, že systém financování formou koncesionářských poplatků je Evropskou vysílatelskou unií (EBU) považován za systém, který médiím veřejné služby garantuje největší nezávislost," sdělila pro Česká média tisková mluvčí Karolína Blinková.

Roky se diskutuje o možném rozšíření kompetencí NKÚ do sféry kontroly hospodaření veřejnoprávních médií. Česká televize se k tomu stavěla minimálně zdrženlivě s odkazem na sedmnáct let fungující několikastupňové kontrolní mechanismy. Na konci dubna ve sněmovně zástupci televize však konstatovali, "že Česká televize nemá žádný problém s kontrolou ze strany NKÚ," upřesnila Karolína Blinková.