logo Facebook
i slova jsou činy

Kulatý stůl: Rozhlas má důkladné kontrolní mechanismy hospodaření

07. května 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Piráti Tomáš Martínek a Radek Holomčík zorganizovali koncem dubna ve sněmovně  kulatý stůl "K budoucnosti veřejnoprávních médií". Diskutovalo se hlavně o nezávislosti médií a jejím zajištění, o transparentnosti financování. Shoda panovala na tom, že veřejnoprávní média mají v demokracii nezastupitelnou úlohu, a proto musí zůstat zachována. Za Český rozhlas se semináře zúčastnil ředitel Regionálního vysílání Jan Menger, ředitel Ekonomiky Martin Vojslavský, právnička Helena Havlíková a ředitel Komunikace, marketingu a obchodu Jiří Hošna.

"V souvislosti s NKÚ jsme deklarovali, že nemáme výhrady k tomu, pokud by rozhlas měl v budoucnu spadat pod kontrolu tohoto úřadu. Zároveň jsme ovšem konstatovali, že Český rozhlas má ohledně hospodaření důkladné kontrolní mechanismy a řídí se rovněž všemi příslušnými zákony, jako jsou např. zákon o veřejných zakázkách či registru smluv," řekl Jiří Hošna.

O způsobech financování se vedla polemika. Piráti se snaží najít alternativní způsoby neohrožující nezávislost médií, jako je tomu již v dalších evropských zemích. "Současný model hrazení poplatků, který v České republice funguje a stále ho považujeme za velmi dobrý. Zaručuje Českému rozhlasu nezávislost, jakou má a musí médium veřejné služby mít," uvedl Jiří Hošna. Diskutovalo se také o jiných modelech, které fungují v západní Evropě. Zmíněny byly nedávné události ve Švýcarsku a to, jak Švýcaři odmítli v referendu zrušení poplatků. "Šlo opravdu spíše o diskusi a výměnu názorů a postojů na jednotlivá témata," dodal Jiří Hošna.