logo Facebook
i slova jsou činy

Čtyři kandidáti na jedno místo v Radě ČTK

13. dubna 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Kandidáty na jedno volné místo v radě České tiskové kanceláře navrhly poslanecké kluby. SPD nominovalo opět tiskovou mluvčí prostějovského magistrátu Janu Gáborovou. Ta zůstala v minulé volbě těsně před branami rady a zůstává favoritkou této volby. ODS nominovala bývalého mluvčího Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Kristiána Chalupu. TOP 09 do volby vyslala někdejší tvář regionálního zpravodajství České televize Adama Komerse. Piráti do volby po vlastním výběrovém řízení přihlásili analytika Sobotkovy vlády a tiskového mluvčího neúspěšného prezidentského kandidáta Michala Horáčka. „Sněmovna bude volit v nejbližším možném termínu,“ uvedl pro Česká média předseda volební komise Martin Kolovratník. Volba pravděpodobně proběhne společně s volbou dvou členů Rady ČRo a člena Rady ČT. 

V Radě ČTK jsou v současné době novinář Miroslav Augustin (předseda), nominovaný ANO, místopředsedové Jaroslava Wenigerová (bývalá poslankyně ODS), a projektový manažer Jakub Heikenwälder (KDU-ČSL). Členy rady jsou bývalý poslanec ČSSD Vladimír Cisár, před nedávnem zvolený publicista a pedagog Petr Žantovský a právník a bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Pavel Foltán. Kompetence této rady jsou velmi omezené. Do konkrétního posuzování kvality a objektivity informací, které ČTK zveřejňuje, radní nezasahují.

Tento týden Miroslav Augustin zveřejnil v rozhovoru pro DVTV svůj názor na budoucnost agentury, „ČTK nemá od státu ani korunu a na svůj provoz si musí vydělat, proto by měla být soukromým subjektem.“