logo Facebook
i slova jsou činy

Vít Rakušan: Diskuse na TV Barrandov jsou pořady estrádního typu

11. dubna 2018 14:00 / autor: Jan Mrzena

Návrh na ustavení Podvýboru pro svobodu slova a média podal Leo Luzar (KSČM). „Na petiční výbor se obrací stále více občanů s peticemi týkajícími se obecně problematiky cenzury a autocenzury. Obsahem činnosti by měla být problematika Centra proti terorismu a hybridním hrozbám MV ČR, problematika „objektivity“, „autocenzury“, „přejímání pravdy“ v médiích a problematika „hoax“ a „dezinformace,“ zdůvodnil svůj návrh. Leo Luzar se stal předsedou nového podvýboru. Jeho členy jsou Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Alena Gajdůšková (ČSSD), Tomáš Martínek (Piráti), Vít Rakušan (STAN) a Lubomír Volný (SPD). V podvýboru může být až devět poslanců. O práci v něm zatím neprojevili zájem ANO, ODS a TOP. Na otázky Českých médií odpověděl Vít Rakušan (STAN). 

Proč tento podvýbor vznikl? Čím se bude, podle Vás, převážně zabývat?

Nebyl jsem jedním z iniciátorů vzniku tohoto podvýboru. Jeho vznik ale jako zastánce svobodných médií vítám. Předpokládám, že jako podvýbor Petičního výboru se bude zabývat peticemi občanů, které se týkají svobody slova a médií.

Jaké petice, které řeší téma „svobody slova a média“, podvýboru (výboru) letos přišly?

Zatím žádná petice nepřišla, nebo o ní nebylo jednání, byla pouze jedna schůze podvýboru.

Je podle Vás v České republice svoboda slova ohrožena?

Dle mého názoru je velmi nebezpečné zpochybňovat svobodu veřejnoprávních médií a velmi výrazně vnímám, že část společnosti na tuto rétoriku slyší a naskakuje za účelem prosazování vlastních zájmů. Toto zpochybňování toho, na čem naše demokratická společnost staví, je pro mě absolutně nepřijatelné, za svobodná média budu bojovat vždy.

Jakou imunitu mají lidé v České republice vůči „fake news“? Je šíření falešných zpráv u nás zásadní a ovlivňuje politické nálady obyvatel?

Co se týče fake news, o tuto problematiku se poměrně zajímám, vítám iniciativu serveru Demagog, který začal hlouběji řešit jak se u nás tyto zprávy šíří a proč.

Rada pro rozhlasové a televizní vede s TV Barrandov správní řízení u všech formátů majitele a moderátora Jaromíra Soukupa. Jde o některé konkrétní Kauzy JS, Aréna JS a Duel JS. Sledujete tyto pořady?

Já tyto pořady nesleduji. Ovšem sám jsem byl jednou účasten a prokazatelně nejvíce času bylo dáváno panu Okamurovi. Diskuze byla vedena silně zmatečně, nemělo to žádnou kvalitu. Považuji zmíněné pořady za pořady estrádního typu.