logo Facebook
i slova jsou činy

Leo Luzar: Nešvary médií? Autocenzura, lenost ověřit fakta, filtrování zdrojů a nekritické přejímání informací

11. dubna 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Petiční výbor v lednu ustavil nový Podvýbor pro svobodu slova a média. Návrh podal Leo Luzar (KSČM), který se stal jeho předsedou. Členy jsou Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Alena Gajdůšková (ČSSD), Tomáš Martínek (Piráti), Vít Rakušan (STAN) a Lubomír Volný (SPD). V podvýboru může být až devět poslanců. O práci v něm zatím neprojevili zájem ANO, ODS a TOP. V souvislosti se zřízením podvýboru jsme položili několik otázek předsedovi Leo Luzarovi. 

Proč tento podvýbor vznikl? Čím se bude, podle Vás, převážně zabývat?

Potřeba vzniku podvýboru vznikla již v minulém volebním období. Je to reakce na nárůst negativních jevů spojených se sociálními sítěmi a obecně informační dobou, ve které žijeme. Jeden z impulzů byly i dle mého mínění nedostatečné reakce orgánu státní správy a veřejnoprávních médií na tyto negativní jevy a bagatelizace těchto problémů. V případě veřejnoprávních médií se také jedna o stálou kritiku zaznívající na objektivitu a vyváženost zpravodajství a publicistiky. Zmíním zde hlavně volby prezidenta v USA a vysílání o situaci na Ukrajině. V ostatních médiích informační společnosti se jedná o fake news, zvláště v oblasti vytvářející sociální nesnášenlivost ve společnosti.

Jaké petice, které řeší téma „svobody slova a média“, podvýboru (výboru) letos přišly? 

V aktuální době po volbách se fungování petičního výboru a logicky i podvýboru teprve rozvíjí. První “případ”, který bude podvýbor řešit, je podezření s cenzury free e-mailové pošty na serverech centrum a tiscali. Impulzem bylo vyjádření bývalého policejního prezidenta pana Novotného o této okolnosti. A vzhledem k bývalé funkci pana Novotného, představující pro veřejnost nezpochybnitelnou autoritu, bych chtěl toto podezření osvětlit.

Je podle Vás v České republice svoboda slova ohrožena? Ze kterých médií Vy osobně čerpáte věrohodné – pravdivé informace? Která média naopak, podle Vás, šíří spíše polopravdy?

Samozřejmě, všechny svobody jsou ohroženy a jistě si sám dokážete představit okolnosti, které k tomu přispívají. Mnohdy se lidé i sami svých svobod vzdávají pod dojmem okolností, ale zpět je získat je mnohdy již nemohou. Od situace s daty u Facebooku, přes omezení kuřáků, ale třeba i kategorizace omezení pro prověřené osoby v oblasti držení zbraní. Za jeden z největších nešvarů současného mediálního trhu považuji autocenzuru, následovanou leností ověřit si informaci a filtrování  zdrojů a tudíž nekriticky přejímat “informace”.

Jakou imunitu mají lidé v České republice vůči „fake news“? Je šíření falešných zpráv u nás zásadní a ovlivňuje politické nálady obyvatel?

V České republice nejsme v této nelichotivě oblasti nijak pozadu za světem a je to  opět pouze o individualizaci člověka a jeho chuti získat více obrazů dané informace. Internet je již brán mnohými s rezervou. A to je dobře. O to větším problémem je důvěryhodnost podavatele informace v očích příjemce.

Rada pro rozhlasové a televizní vede s TV Barrandov správní řízení u všech formátů majitele a moderátora Jaromíra Soukupa. Jde o některé konkrétní Kauzy JS, Aréna JS a Duel JS. Sledujete tyto pořady?

Soukromé televize mají ten luxus být takové jaké si jejich majitel přeje. Jediné co musí zachovat je informovat o tom diváky nebo posluchače. To dle mého názoru je i v tomto mediálním domě činěno a nehraje si na něco co není a lidé to také tak vnímají.