logo Facebook
i slova jsou činy

Tomáš Martínek: Pan Soukup někdy uvede zajímavý podnět, obratem ho devalvuje množstvím nepravd

10. dubna 2018 14:00 / autor: Jan Mrzena

Petiční výbor Poslanecké sněmovny v lednu ustavil Podvýbor pro svobodu slova a média. Návrh podal Leo Luzar (KSČM). „Na petiční výbor se obrací stále více občanů s peticemi týkajícími se obecně problematiky cenzury a autocenzury. Obsahem činnosti by měla být problematika Centra proti terorismu a hybridním hrozbám MV ČR, problematika „objektivity“, „autocenzury“, „přejímání pravdy“ v médiích a problematika „hoax“ a „dezinformace,“ zdůvodnil svůj návrh Leo Luzar, který se stal předsedou nového podvýboru. Jeho členy jsou Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Alena Gajdůšková (ČSSD), Tomáš Martínek (Piráti), Vít Rakušan (STAN) a Lubomír Volný (SPD). V podvýboru může být až devět poslanců. O práci v něm zatím neprojevili zájem ANO, ODS a TOP.

V souvislosti se zřízením podvýboru jsme položili několik otázek Tomáši Martínkovi (Piráti).

Proč tento podvýbor vznikl? Čím se bude, podle Vás, převážně zabývat?

Nejsem členem petičního výboru, kde se projednával vznik daného výboru, proto přesný důvod neznám. Na prvním schůzi podvýboru představil předseda Leo Luzar předpokládaný program pro příští schůzi, kde uvedl například problém ohledně nedoručování některých zpráv do freemailu nebo fake news. Jsem rád, že v tomto podvýboru nemají strany SPD, ANO a KSČM většinu. Osobně také nepovažuji za vhodné, aby danému výboru předsedal člen KSČM, proto jsem se při hlasování o nominaci na předsedu podvýboru zdržel.

Jaké petice, které řeší téma „svobody slova a média“, podvýboru (výboru) letos přišly?

Bohužel nejsem členem petičního výboru, proto přesně tuto agendu nesleduji.

Je podle Vás v České republice svoboda slova ohrožena? Ze kterých médií Vy osobně čerpáte věrohodné – pravdivé informace? Která média naopak, podle Vás, šíří spíše polopravdy?

Doufám, že zatím svoboda slova ohrožena není. Na druhou stranu lze sledovat určité politické tlaky nebo i zájmy majitelů médií, které poté mohu nutit novináře k publikování neobjektivních či zveličených zpráv. Díky internetu má v tuto chvíli možnost stát se "novinářem" de facto kdokoliv. Lidmi, kteří tak publikují různé zprávy, jsou často i osoby bez žurnalistické zkušenosti. Kritickým myšlením je tak nutné rozlišovat zdroje. Vítám například aktivity studentů Masarykovy univerzity na projektu Zvolsi.info nebo také slovenský projekt Konspiratori.sk. Osobně konzumuji pravidelně zpravodajství především veřejnoprávních médií. Naopak za problémové zdroje považuji právě ty, které jsou uvedeny v seznamu Konspiratori.sk.

Jakou imunitu mají lidé v České republice vůči „fake news“? Je šíření falešných zpráv u nás zásadní a ovlivňuje politické nálady obyvatel?

Pokud člověk pozoroval reakce některých lidí na aprílové články, musel si uvědomit, že problém s kritickým myšlením má v České republice poměrně velké množství lidí. Osobně bych byl rád, kdyby se mediální gramotnost vyučovala ve větší míře už v posledním ročníku základní školy. Alespoň základní metody, jak si ověřit původ informace a rozlišit informaci od dezinformace, by měli ovládat všichni občané.

Rada pro rozhlasové a televizní vede s TV Barrandov správní řízení u všech formátů majitele a moderátora Jaromíra Soukupa. Jde o některé konkrétní Kauzy JS, Aréna JS a Duel JS. Sledujete tyto pořady?

Pořady občas sleduji za účelem, abych lépe pochopil, s jakými druhy informací se dostávají někteří naši spoluobčané do styku. Pan Soukup někdy uvede zajímavý podnět, obratem ho ovšem devalvuje množstvím nepravd a zavádějících informací. Hlavním problémem jeho pořadů je neobjektivnost, protože často nedává prostor k vyjádření protistraně.