logo Facebook
i slova jsou činy

Tomáš Martínek: Nerad bych, aby někdo zneužil výroční zprávy pro své mocenské zájmy

30. března 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

V úterý projednával volební výbor výroční zprávy o činnosti a hospodaření České televize v roce 2016. Zprávy předložila Rada České televize v termínech stanovených zákonem, bývalý volební výbor je projednal a doporučil ke schválení, avšak plénum tehdejší sněmovny už o nich před volbami nestihlo hlasovat. Volební výbor nové sněmovny si je vyžádal k novému projednání. To bylo ostře sledováno. Česká média po jednání výboru zjišťovala, jak nové projednání starších zpráv působilo na některé poslance z výboru (otázky byly položeny zástupcům všech politických stran ve výboru).

Tomáš Martínek (Piráti) byl iniciátorem jednání výboru o situaci v Českém rozhlasu po kauze Agrofert. I při jednání o České televizi byl slyšet.

Co nového jednání výboru ohledně činnosti a hospodaření ČT, podle Vás, poslancům a jejich prostřednictvím i koncesionářům přineslo?

Výbor projednával dané zprávy již po druhé, někteří poslanci byli dokonce členy výboru i v minulém volebním období. Během diskuze, kterou považuji za poměrně konstruktivní, padlo několik věcných poznámek a dotazů. Jsem rád, že obě zprávy doporučili ke schválení poslanci všech stran vyjma SPD a v prvním případě i KSČM. Nyní už jen doufám, že všechny politické strany a hnutí, která zprávu podpořili na výboru, tak učiní i na jednání Poslanecké Sněmovny. Nerad bych, aby někdo zneužil projednávání výročních zpráv pro své vlastní mocenské zájmy.

Jak hodnotíte činnost Rady České televize? Dá se porovnat její činnost s Radou Českého rozhlasu?

Činnost Rady ČT i Rady ČRo je i dle zákona obdobná. Samozřejmě Česká televize hospodaří s několikanásobně vyšším objemem peněz, proto by pozornost odborné veřejnosti měla být mířena především tímto směrem.

Je, podle Vás, fungování Fondu televizních poplatků (v České televizi) nastaveno průhledně?

Transparentnost České televize by určitě mohla a měla být vyšší. Nemyslím si, že polovina jedné stránky ohledně Fondu televizních poplatků ve výroční zprávě o hospodaření České televize je maximum možného z hlediska transparentnosti. I proto chceme průhlednost především hospodaření ČT v budoucnu jako Piráti zlepšit.

Čeho si nejvíce ceníte na České televizi? Co je naopak potřeba napravovat?

Česká televize je důležitá z hlediska informování občanů, které by mělo být objektivní a vyvážené. Osobně oceňuji především vysokou úroveň investigativních pořadů, vzdělávacích pořadů i dokumentaristiky. Na druhou stranu mne mrzí například to, že má končit pořad @online, který jsem chápal jako vzdělávací pořad se zaměřením na důležitou technickou gramotnost. Rád bych, aby pořady věnující se technické, finanční nebo mediální gramotnosti měli své místo v programu ČT. Česká televize by měla být nezávislá, i proto jako Piráti připravujeme odborný seminář, kde bychom chtěli diskutovat možné varianty, jak snížit možný vliv politiků na ČT a další otázky, které se veřejnoprávních médií týkají.