logo Facebook
i slova jsou činy

Babiš: Česká televize není v ohrožení

13. března 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Poté, co se v posledním týdnu vyhrotily události okolo České televize, bylo hlavní téma včerejší 90´ČT24 Proč jsou důležitá veřejnoprávní média. Moderátor na úvod zjednodušeně citoval z pátého odstavce článku 23 Kodexu České televize „Zpravodajství a publicistika, které se váží k záležitostem České televize, musí postupovat obdobně, jako by byla podávána informace o jiné instituci v České republice,“ a zdůraznil, „bude to dosti podstatné motto dnešní devadesátky.“  Petr Dvořák v médiích vystupuje sporadicky. Tentokrát udělal výjimku a rozhodl se veřejnoprávní televizi hájit.

V pořadu odmítlo účast několik politiků, ale i majitel TV Barrandov Jaromír Soukup, který popsal podmínky, za kterých je ochoten do diskuse s Petrem Dvořákem přijít. Pokud by Česká televize jeho podmínky splnila (nutno dodat, že je splnit nemůže), navrhl, aby se diskuse s ohledem na sledovanost, uskutečnila na TV Barrandov. Do devadesátky nakonec přišli i lidé, od kterých se očekávají výhrady k práci veřejnoprávní televize. Konkrétně bývalý předseda volebního výboru Poslanecké sněmovny, člen hnutí ANO, publicista Martin Komárek a komentátor Erik Best. Hájit televizi přišli bývalý rektor Univerzity Karlovy, senátor Václav Hampl a filmový režisér a producent Václav Marhoul. Celý pořad je zde:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/11412378947-90-ct24/218411058130312/

Pořad mnoho nových faktů nepřinesl. Shrnul odpovědi na témata, která svým způsobem otevřel v předchozích týdnech Jaromír Soukup na TV Barrandov a reagoval i na některé věty z inauguračního projevu prezidenta Miloše Zemana. Podstatné je, že se moderátor skutečně snažil držet Kodexu, tak, jak to v úvodu deklaroval.

Poslední týden dění okolo České televize ovlivnily hned několik důležitých momentů. Nejprve v úterý Česká televize vydala „Omyly s pořadu TV Barrandov“ k prvním Kauzám. Ve středu Jaromír Soukup ve druhých Kauzách pokračoval v kritice nejen televize, jejího hospodaření, ale i části jejího vedení. Ve čtvrtek pronesl Miloš Zeman inaugurační projev, ve kterém kritizoval některé média. Zejména pak Českou televizi. Jeho projev odsoudili předsedové ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů. Bez názoru zůstal předseda ČSSD, nepochopení měl předseda KSČM. Projev se líbil předsedovy SPD. Česká televize vydala svou reakci. V pátek bylo publikováno vícero komentářů s výraznými obavami o svobodu slova u nás. V sobotu se vyjádřili filmaři a producenti při předávání Českých lvů, vedle projevů začali podepisovat petici Pět vět. V neděli pak přišel do Otázek Václava Moravce po roce premiér v demisi Andrej Babiš. „Česká televize není v ohrožení, já ho nevnímám. Já osobně určitě nebudu nějakým způsobem napadat veřejnoprávní média, i když si mohu myslet o některých reportážích nebo redaktorech svoje, ale já už jsem si na to zvykl," řekl v pondělí Babiš. Zřetelně se, jako první významný politik, situaci snaží klidnit. Česká televize odvysílala 90´ČT24 Proč jsou důležitá veřejnoprávní média.

Diskuse o České televizi a teď už i o svobodě slova bude pokračovat v mnoha podobách i v dalších dnech. Na TV Barrandov chystá Jaromír Soukup další díl své talk show. Ve středu zasedá Rada České televize, která je momentálně ve stresu. Na večer je na sociálních sítích svolávána demonstrace s názvem „Zemane - ČT nedáme!”. Má se konat na Václavském náměstí. Ve čtvrtek proběhne ve sněmovně veřejné slyšení kandidátů pro volbu nového televizního radního. Během třech týdnů se diskuse dramaticky vyhrotila. Vlastně už to ani diskuse není.