logo Facebook
i slova jsou činy

Jaké bude středeční zasedání Rady České televize v rozjitřené atmosféře?

12. března 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Minulý týden nezapomněl prezident Miloš Zeman při inauguračním projevu zkritizovat média, Českou televizi především. Sklidil za to kritiku od většiny parlamentních stran. Ale i od některých mediálních odborníků. Česká televize reagovala ústy své tiskové mluvčí Karoliny Blinkové:

„Česká televize přistoupila k inauguraci prezidenta republiky naprosto profesionálně a připravila devítihodinové mimořádné živé vysílání. Přímo na Pražský hrad jsme vyslali čtyři moderátory, hlavní tváře zpravodajství ČT. Na zajištění přímého přenosu slavnostního ceremoniálu se podílela zhruba stovka pracovníků České televize. Na místo jsme vyslali několik přenosových vozů a reportážních štábů a náš přenos vysílal i Hrad na velkoplošné obrazovce pro lidi na Hradčanském náměstí. Nejen ve světle této skutečnosti se jeví pokračování rétoriky zaměřené proti veřejnoprávním médiím a jejich nezávislosti, jako neakceptovatelné. Absolutně odmítáme jakékoli útoky na novináře a nezávislost médií, a to zvlášť po aktuálních událostech na Slovensku, a obzvláště z úst nejvyššího ústavního činitele České republiky.“

Minulý týden také pokračoval v Kauzách majitel TV Barrandov Jaromír Soukup v kritice vedení České televize a zveřejňování svého pohledu na hospodaření veřejnoprávní televize a jeho kontrolu. Kritizoval i práci rady a některé radní komentoval i jmenovitě. Konkrétně šlo o Zděňka Šarapatku. V tomto týdnu proběhne veřejné slyšení kandidátů, z nichž jeden by měl radu doplnit. Za necelé dva týdny bude volební výbor Poslanecké sněmovny projednávat starší televizní výroční zprávy.

V atmosféře, kterou nikdo z radních nepamatuje, mají ve středu veřejné zasedání. Na programu jsou vedle tradičních informací generálního ředitele také informace o soudních a správních řízeních, ale také o programu ČT sport. Radní projednají pracovní verzi Výroční zprávy o činnosti televize v roce 2017. Zprávu mají podle zákona předložit Poslanecké sněmovně do konce března. Někteří radní mají chuť se vyjádřit k pořadům Jaromíra Soukupa na TV Barrandov a veřejně obhájit svou činnost.