logo Facebook
i slova jsou činy

Zkompletuje sněmovna Radu Českého rozhlasu? Bývalá sněmovna zanechala resty…

11. března 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Na dvě neobsazená místa v Radě Českého rozhlasu kandiduje sedmnáct osobností. Stará Poslanecká sněmovna v minulém roce zvolila pouze Vítězslava Jandáka, který se poté vzdal poslaneckého mandátu. Nikoho dalšího už v opakované volbě zvolit nedokázala a zanechala tak po sobě dluhy. Současná sněmovna bude volit nové radní stejným způsobem, jako v posledních patnácti letech. Už příští čtvrtek dostanou kandidáti prostor na volebním výboru. „Veřejná slyšení plánujeme na 15. březen. Každý kandidát bude mít pět minut pro vlastní představení a poté bude deset minut vyhrazeno pro dotazy“ upřesnil předseda výboru Stanislav Berkovec. Volební výbor poté vybere šest kandidátů pro volbu na dubnové schůzi Poslanecké sněmovny.

Kandidáty podle zákona navrhují organizace a sdružení. Kdo má zájem kontrolovat Český rozhlas a kdo koho nominoval? Mechanizmus je stejný jako v případě volby Rady České televize. Ačkoliv na vlastní volbu počet navrhujících organizací nemá žádný vliv, někteří zájemci mají i několik nominací. A naopak, některé organizace nominovaly více kandidátů.

Dlouholetý přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger je místopředsedou České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a předseda její České dermatovenerologické společnosti. V minulém roce dostal Stříbrnou pamětní medaili Senátu. Do volby jej navrhl PROSAZ, z.ú.

Členka Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů Petra Havlíková z neziskovky Nesehnutí je mimo jiné koordinátorkou programu Ženská práva jsou lidská práva. Nominovalo ji České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS), o.p.s. Glopolis a Česká ženská lobby.

V České republice jediný profesor oboru mediální studia Jan Jirák je teoretik médií a zakladatel CEMES (Centrum pro mediální studia). Vysokoškolský pedagog překládá filmové i televizní scénáře a knihy z angličtiny. Vypracoval mimo jiné koncepci mediální výchovy pro základní školy a gymnázia pro Výzkumný ústav pedagogický MŠMT. Bývalého předsedu Rady České televize (1997 – 2000) nominoval UNICEF ČR.

Pedagožka a překladatelka Eva Katrušáková založila společnost Celé Česko čte dětem. Je držitelkou výroční ceny Nadace Českého literárního fondu a mnoha dalších ocenění. Nominovala ji o.p.s Asociace obecně prospěšných služeb.

Spisovatel, publicista a divadelní teoretik Jan Kolář byl dlouholetým šéfredaktorem Divadelních novin. Spolupracoval mimo jiné i s Ypsilonkou. Do volby ho nominovala Společnost pro divadelní noviny.

Novinář Miroslav Krupička byl dlouholetým šéfredaktorem Českého rozhlasu pro vysílání do zahraničí. Po nástupu René Zavorala byl nahrazen a pracuje Národní galerii. Nominoval ho Badatelský nadační fond Anny a Jaroslava Krejčího.

Mediální analytik Jan Křeček pracuje na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, podílí se na analýzách CEMES. V poslední době vešly ve známost dvě, jichž byl hlavním autorem. První z nich řešila vysílání České televize a Českého rozhlasu před krajskými a senátními volbami a prokazovala, že obě média nadržovala TOP 09 a naopak znevýhodnily KSČM. Druhá analýza byla podkladem pro René Zavorala při kritice práce redaktora Janka Kroupy. Jana Křečka nominovala Ekumenická akademie a Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy.

Herec a dabér Zdeněk Mahdal propůjčil hlas největším hvězdám světové kinematografie – například Johna Malkovichovi, Eddie Murphymu, Kevinu Costnerovi nebo Melu Gibsonovi. Nominovalo ho Volné sdružení východočeských divadelníků.

Richard Medek pracoval na Nově, ale byl i šéfdramaturgem Centra zábavy v České televizi. Největší část kariéry strávil v Českém rozhlasu. Byl ředitele stanic Regina a Region, poté ředitelem programu a od září 2009 do února 2010 ředitelem generálním. Nominoval ho Národní institut pro obranu a bezpečnost.

Vlastimil Nečas působí v Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Karlovy Univerzity. Specializuje se na politickou komunikaci, teorii účinků médií a média veřejné služby. Do volby ho nominovala o.p.s. dTest.

Právník Jaroslav Růžička je odborníkem na autorské právo a býval předsedou dozorčí komise Rady Českého rozhlasu. Nominoval ho Sportovní klub Velká Ohrada. Šéfredaktor časopisu Zahrádkář Jan Stanzel kandidoval opakovaně do Rady Českého rozhlasu neúspěšně v minulém roce. Nominoval ho Český zahrádkářský svaz.

Novinář a vysokoškolský pedagog Oldřich Šesták měl soukromé Radio Lion, vydavatelství i spoluúčast v reklamní agentuře. Po návratu do Českého rozhlasu byl ředitelem Kanceláře generálního ředitele, později i náměstkem pro správu a provoz. Nominovaly ho Občanské sdružení Mahler 2000 - Společnost Gustava Mahlera, Nadační fond pro podporu robotické a miniinvazivní urologie a Ústřední automotoklub České republiky.

Pedagoga Milana Trojana nominovala Soukromá vysoká škola ekonomická Znojmo. Projektový manažer Oldřich Vágner má nominace od Českého fóra pro rozvojovou spolupráci (FoRS), o.p.s. Glopolis a České ženské lobby. Teologa Mikuláše Vymětala, který je aktivní v Akademické duchovní správě ČVUT, nominoval Český helsinský výbor. Historička, archivářka Lucie Wittlichová pracovala před lety na informačním centru vlády. Starostka obce Zákolany na Kladensku organizuje Dny české státnosti. Je rekordmankou v počtu nominací, její kandidaturu přihlásily hned čtyři organizace – o.p.s. Přemyslovské střední Čechy, Post Bellum, Asociace profesionálních divadel ČR a Asociace nezávislých divadel ČR.

Udělá sněmovna to, co její předchůdkyně zanedbala? Zvolí, či nezvolí dva nové radní? To se dozvíme zhruba za měsíc. Osobnosti, které by Radě Českého rozhlasu jak při kontrole rozhlasu i činnosti jejího generálního ředitele, tak i ke změně poněkud rozjitřené vnitřní komunikace, je mezi kandidáty hned několik. Pro upřesnění - rozhlasový radní v roce 2018 za funkci pobírá 30 400 Kč, místopředseda 39 100 Kč a předseda 48 200 Kč.