logo Facebook
i slova jsou činy

Kdo nahradí v Radě České televize Richarda Hindlse?

10. března 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

O členství v televizní radě usiluje celkem osm osobností. Poslanecká sněmovna bude volit jednoho člena na místo uvolněné po rezignaci bývalého rektora pražské VŠE Richarda Hindlse (byl v lednu zvolen do Národní rozpočtové rady a výkon obou funkcí není slučitelný se zákonem) stejným způsobem, jako v posledních patnácti letech. Už příští čtvrtek dostanou kandidáti prostor v Poslanecké sněmovně. „Veřejná slyšení plánujeme na 15. březen. Každý kandidát bude mít pět minut pro vlastní představení a poté bude deset minut vyhrazeno pro dotazy“ upřesnil předseda volebního výboru Stanislav Berkovec. Volební výbor poté vybere tři kandidáty pro volbu na dubnové schůzi Poslanecké sněmovny.

Kandidáty podle zákona navrhují organizace a sdružení. Kdo tedy může nahradit Richarda Hindlse v Radě ČT a kdo koho nominoval? Ačkoliv na vlastní volbu počet navrhujících organizací nemá žádný vliv, někteří zájemci mají i několik nominací. A naopak, některé organizace nominovaly více kandidátů.

Komentátor a dlouholetý předseda Syndikátu novinářů Adam Černý byl nominován Českým filmovým a televizním svazem FITES a Asociací režisérů, scénáristů a dramaturgů. V roce 2006 dostal Cenu Ferdinanda Peroutky (společně s Jiřím Fraňkem a Václavem Součkem) a je jednou z tváří Platformy Svobodu médiím.

Sociolog a analytik Michal Jankovec už jednu šestiletku byl televizním radním. Jeho hlavním tématem bylo měření hodnoty veřejné služby, kterou do systému výzkumu aplikoval na začátku svého funkčního období Petr Dvořák. Jankovce nominovala obecně prospěšná společnost Brána kláštera Chotěšov.

Bývalý děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, historik médií a vědecký pracovník CEMES Jakub Končelík je v poslední době častým uchazečem o členství v různých mediálních radách, kandidoval také na generálního ředitele Českého rozhlasu. Nominovala ho jeho mateřská Univerzita Karlova.

Novinář a právník Tomáš Němeček byl šéfredaktorem Respektu, šéfkomentátorem Hospodářských novin, pracoval v Lidových novinách, odkud odešel poté, co MAFRu je koupil Andrej Babiš. Je držitelem několika ocenění, například ceny Nadačního fondu Josefa Luxe, v roce 2004 získal Cenu Ferdinanda Peroutky a dostal i Novinářskou cenu 2011 nadace Open Society Fund, a to v kategorie psané žurnalistiky Nejlepší rozhovor za rozhovor s Václavem Havlem „Ví vůbec někdo, kolik zákonů máme?“ Od roku 2014 je také zastupitelem na Praze 8. Nominovala ho Asociace producentů v audiovizi.

Kurátorka, historička umění a publicistka Marta Smolíková je odborníkem na kulturní politiku. Založila výzkumné informační a vzdělávací centrum ProCulture a je ředitelkou o.p.s Otevřená společnost. V letech 1993- 2003 pracovala pro Sorosovu nadaci, nejprve jako koordinátorka výtvarného programu, od roku 1996 jako vedoucí programu pro umění a kulturu. Do volby ji nominoval FITES a Asociace režisérů, scénáristů a dramaturgů.

Ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni Karel Strachota působil i jako výkonný ředitel festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Autorsky se spolupodílel na řadě publikací, audiovizuálních pořadů, metodických příruček a fotografických projektů. Nominovalo ho České fórum pro rozvojovou spolupráci, o.p.s. Glopolis a Česká ženská lobby.

Spoluautor publikací o významných uměleckých osobnostech Jan Svačina byl do volby přihlášen Českým filmový a televizním svazem, stejně jako Vlastimil Venclík.

Zvolí či nezvolí sněmovna nového radního? To se dozvíme zhruba za měsíc. Pro upřesnění - televizní radní v roce 2018 za funkci pobírá 31 700 Kč, místopředseda 40 900 Kč a předseda 50 400 Kč. Laťka je nastavená vysoko, předseda RČT Jan Bednář po rezignaci bývalého místopředsedy uvedl, „Moc dobře se nám spolupracovalo. Nevím, jestli nám sněmovna dovolí člena, který se Richardu Hindlsovi vyrovná.“