logo Facebook
i slova jsou činy

Do Rady ČT se hlásí osm kandidátů, do Rady ČRo sedmnáct

07. března 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Do 2. března mohly organizace a sdružení nominovat kandidáty pro volbu jednoho člena Rady České televize a dvou člen Rady Českého rozhlasu. Volební výbor Poslanecké sněmovny dostal osm nominací do televizní rady, sedmnáct do rady rozhlasové.

O členství v Radě ČT usilují Adam Černý, Michal Jankovec, Jakub Končelík, Tomáš Němeček, Marta Smolíková, Karel Strachota, Jan Svačina a Vlastimil Venclík. Televizní rada má mít podle zákona patnáct členů. Ovšem před měsícem přišla o svého místopředsedu Richarda Hindlse, který na funkci rezignoval. Byl zvolen do Národní rozpočtové rady a výkon obou funkcí není slučitelný se zákonem.

Do Rady ČRo kandidují Petr Arenberger, Lenka Havlíková, Jan Jirák, Eva Kartušáková, Jan Kolář, Miroslav Krupička, Jan Křeček, Zdeněk Mahdal, Richard Medek, Vlastimil Nečas, Jaroslav Růžička, Jan Stanzel, Oldřich Šesták, Milan Trojan, Oldřich Vágner, Mikuláš Vymětal a Lucie Wittlichová. Rozhlasová rada má mít devět členů. Díky tomu, že bývalá sněmovna neuměla zvolit v minulém roce i přes nabídku zajímavých odborníků všechny nové radní, není momentálně kompletní.

„Veřejná slyšení plánujeme na 15. březen. Každý kandidát bude mít pět minut pro vlastní představení a poté bude deset minut vyhrazeno pro dotazy“ upřesnil předseda volebního výboru Stanislav Berkovec. Volební výbor poté vybere tři kandidáty do Rady České televize a šest kandidátů do Rady Českého rozhlasu, ze kterých bude volit Poslanecká sněmovna nové radní.