logo Facebook
i slova jsou činy

Rada řešila diskusní pořady TV Barrandov

22. prosince 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání řešila tento týden především problémy TV Barrandov. Většina z nich souvisí s diskusními pořady majitele televize Jaromíra Soukupa. Díky tomu, že jeho diskusní pořady jsou zcela jiné než obdobné pořady jiných televizí, roste jejich sledovanost. Proto se snaží barrandovští vytěžit maximum nejen pro zvýšení vlastních tržeb, ale i reklamu jiných produktů mediální skupiny. V Duelu sedmého září tak televize zařadila prezentaci titulů časopisů Týden, Sedmička, Exkluziv a dalších, která měla propagační záměr. Naplňovala znaky product placementu. Ten však zákon neumožňuje v diskusních pořadech. Proto rada zahájila s TV Barrandov správní řízení.

Jiný problém má Aréna Jaromíra Soukupa. Okaté podlézání moderátora hostům z hradu se rada pokouší rozplést s použitím zákona. Proto požádala TV Barrandov o vysvětlení, jakým způsobem dbá na naplňování zásad objektivity a vyváženosti. V Aréně 5. prosince byl hostem mluvčí prezidenta republiky Miloše Zemana, Jiří Ovčáček. Moderátor dostatečným způsobem neplnil roli kvalifikovaného oponenta, ani zde nedocházelo k „ostrým výměnám názorů mezi hostem a publikem“, jak slibuje anotace pořadu zveřejněná na internetových stránkách provozovatele. Publikum naopak vyjadřovalo hostu, potažmo prezidentu Zemanovi, svou podporu. Pořad vysílaný v období před prezidentskými volbami, bylo koncipováno pro výraznou favorizaci jednoho z kandidujících, stávajícího prezidenta, Miloše Zemana. Vysvětlení by měla TV Barrandov poslat do měsíce.

Rada na svém 22. zasedání projednala 48 bodů programu. Vyhodnotila 65 stížností diváků a posluchačů, na jejichž základě rozhodla vydat dvě upozornění na porušení zákona, vyžádat jedno vysvětlení a ve dvaceti případech rozhodla věc odložit. Rozhodla také o zahájení třech správních řízení. Rada uložila pokutu provozovateli iDST, s.r.o. ve výši 20 000,- Kč pro porušení licenčních podmínek, kterého se dopustil tím, že ve dnech 18. a 19. června 2017 od 00:00 do 24:00 hodin nezařazoval do programu INFOKANÁL pro Měřín a Nárameč Videopořad, který podle dalších programových podmínek licence má být součástí tohoto programu.

Příští zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání bude 9. a 10. ledna 2017.