logo Facebook
i slova jsou činy

Český rozhlas spustil interaktivní rozpočet

04. července 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Už jste zkusili zjistit informace o hospodaření České tiskové kanceláře? Je sice financována pouze z prodeje vlastních produktů, ale jde o veřejnoprávní instituci zřízenou zákonem. Hledání jakéhokoliv údaje z ekonomiky agentury je složité. Česká televize průběžně informace zveřejňuje prostřednictvím rady a její dozorčí komise. Podobná situace byla do konce června i v Českém rozhlase.  Televize i rozhlas bývají kvůli hospodaření kritizovány. Ačkoliv se vyskytne i kritika oprávněná, mnoho připomínek bývá účelových nebo vyplývá z neznalosti konkrétních údajů či souvislostí. Český rozhlas udělal základní krok k průhlednosti svého hospodaření. Od 1. července spustil novou službu - interaktivní rozpočet. Chce tím umožnit široké veřejnosti přehledně sledovat hospodaření a finanční situaci instituce. 

Interaktivní rozpočet Českého rozhlasu poskytne detailní informace o aktuálním schváleném rozpočtu, včetně přesných nákladů i výnosů v kalendářním roce. Zobrazit je možné i statistiky a časové řady u vybraných položek jako jsou informace z oblasti zaměstnanosti či investičních činností. „Cílem zavedení interaktivního rozpočtu je především zlepšit povědomí občanů o hospodaření veřejnoprávní instituce a otevřeně a transparentně poskytnout ekonomické informace o Českém rozhlase. Interaktivní rozpočet je právě ta cesta, jak hospodaření zprůhlednit,“ uvedl generální ředitel René Zavoral, který tak splnil jeden ze slibů díky nímž, byl zvolen do funkce.

Služba je k dispozici na webových stránkách Českého rozhlasu v sekci Hospodaření (www.rozhlas.cz/informace/hospodareni). Informace jsou uvedeny jak tabulkovou formou, tak i v podobě tzv. „Dvouúrovňového rozklikávacího rozpočtu“. U vybraných ekonomických veličin, především z oblasti hospodaření a zaměstnanosti, bude možné zobrazit jejich vývoj za posledních 6 let. Služba také znázorní stavy evidovaných rozhlasových přijímačů a inkaso rozhlasových poplatků. Ke stažení budou Výroční zprávy o hospodaření Českého rozhlasu od roku 2011.

Aplikace je intuitivní a nevyžaduje žádné pokročilé znalosti. Uživatelům nabízí bez registrace pohodlný přístup k relativně detailním informacím, a to pomocí jednoduchého klikání myší. Interaktivní rozpočet je přístupný i přes chytrý mobilní telefon nebo tablet.