logo Facebook
i slova jsou činy

ČT a ČRo přijdou o 420 milionů korunročně, poslanci odmítli prodloužit výjimku z DPH

03. června 2021 08:51 / autor: redakce

Poslanecká sněmovna v rámci projednávání zákona o DPH odmítla pozměňovací návrh, který řešil prodloužení částečného odpočtu DPH pro Českou televizi a Česky rozhlas. Veřejnoprávní média tak už v roce 2022 přijdou dohromady zhruba o 420 milionů korun, z toho Český rozhlas o 120 a televize o více než 300 milionů.


Obě média přitom bojují s mimořádnými výdaji spojenými s koronavirovou krizí.  Média nabídla občanům nové programy a rozšířila i nabídku pořadů a služeb, které reagovaly na společenskou situaci. Tyto mimořádné náklady ještě navýšily provozní výdaje spojené s přesuny výroby, testováním, hygienickými opatřeními a zvyšující se ceny všech vstupů. Příjmy vysilatelů se proti tomu snížily výpadkem obchodní činnosti i z inkasa poplatků.


Rozhodnutí tak bude mít přímý dopad na původní televizní výrobu, zejména dramatickou tvorbu, animované a dětské příběhy, na rozvoj regionálního zpravodajství a dopadne i na sportovního diváka. Česká televize zřejmě bude muset ukončit i vysílání programu ČT3. Negativní dopad bude mít novela i na Český rozhlas a další rozvoj jeho služeb. Úbytek financí se dotkne výroby a vývoje nových formátů rozhlasových pořadů i rozvoje digitalizace a multimedializace obsahu. Ztížený bude i další rozvoj regionálních rozhlasových studií. Rozhlasový poplatek při tom nebyl navýšen od roku 2005 a činí pouhých 45 korun měsíčně.


Po 5 letech fungování zákona o DPH se tak obě instituce ocitnou v právní nejistotě ve způsobu účtování daně. V minulosti právě rozdílný výklad vedl ke sporům Českého rozhlasu a České televize s Finanční správou. Tyto spory nebyly stále uzavřeny.


Zdroj: Společné prohlášení ČT a ČRo