logo Facebook
i slova jsou činy

Google spustil v Česku svůj agregátor zpráv Google News Showcase

20. dubna 2021 11:09 / autor: redakce

Google dnes pod jménem Zprávy Google spustil i v České republice svůj agregátor zpráv Google News Showcase. Firma pro start produktu uzavřela licenční dohody s pěti českými vydavatelskými domy, kterým bude platit za dodávaný obsah. Jmenovitě jde o mediální domy Echo Media, Economia, Forum 24, Internet Info a N media a jejich tituly Aktuálně, Deník N, Echo24, Euro, Finance, FORUM 24, iHNed, Lupa, Měšec, Podnikatel a Respekt. Výše dohody není známa.

Česko je první zemí střední a východní Evropy a teprve sedmou zemí světa, v níž společnost tento produkt uvádí na trh, uvedl Google v tiskové zprávě. Projekt společnost představila koncem loňského roku, přičemž prvotní investice se pohybovala okolo 1 miliardy dolarů. Celosvětově má dnes News Showcase uzavřeny partnerské smlouvy s více než 600 zpravodajskými tituly.

V Česku Showcase zpřístupní čtenářům i omezený počet placených článků spolupracujících vydavatelů. Redakce mají plnou kontrolu nad výběrem událostí do panelů a mohou čtenáře dále přesměrovávat na plné znění článků na vlastních stránkách.

„Chceme přesvědčit další čtenáře, pro něž je důvěryhodný obsah důležitou hodnotou, aby se stali našimi předplatiteli,“ vysvětluje Ján Simkanič, ředitel Deníku N.

„Economia byla vždy průkopníkem v prosazování placeného digitálního obsahu a zůstává jím i nadále; platforma News Showcase pro to poskytuje dobrou příležitost,” uvedla zase předsedkyně představenstva Economie Zuzana Řezníčková.

„Oceňujeme, že Google začal, podobně jako třeba už v Německu, spolupracovat s vydavatelstvími při přípravě, výrobě a hlavně šíření kvalitního obsahu," říká Dalibor Balšínek, zakladatel a šéfredaktor Echo24. „Je to výraz odpovědnosti, uvědomění, že kvalitní obsah nese náklady."

„Zásadním tématem je pro nás svoboda slova. I proto jsme velmi rádi, že nyní budeme spolupracovat se společností Google," prohlásil pak šéfredaktor Forum 24 Pavel Šafr.