logo Facebook
i slova jsou činy

RRTV má šest nových členů, těm bývalým se však musí odškodnit za nezákonné odvolání z roku 2003

14. dubna 2021 15:16 / autor: Vojtěch Berka

Poslanecká sněmovna byla včera neúspěšná co se volby do Rady ČT týče, volba nových členů RRTV však proběhla poměrně hladce. Poslancům se podařilo obsadit 6 ze 7 volných míst. To však není jediná zpráva týkající se Velké vysílací rady. Městský soud v Praze totiž definitivně zamítl její odvolání a potvrdil tak rozhodnutí, podle kterého bylo odvolání radních v roce 2003 nezákonné.

Radu tehdy odvolal bývalý premiér Vladimír Špidla, důvodem byla arbitráž s mediální společností CME. Šestice radních Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Petr Žantovský, Josef Musil, Jiří Novotný a Petr Štěpánek se tak od roku 2008 soudí o ušlé mzdy. RRTV jim nyní bude muset vyplatit přes 14 milionů korun, plus úroky z prodlení a výdaje na soudní řízení. Vzhledem k tomu, jak dlouho soudní bitva trvala, budou i tyto částky značné.

"Po 18 letech soudů naše definitvní vítězství. Satisfakce po 6590 dnech," okomentoval to Petr Štěpánek. "Prožili jsme s tím neskutečné věci o kterých bude nutné ještě asi něco říct či napsat," uvedl zase Zdeněk Duspiva.

Co se současné Rady týče, tu 25. května doplní Jiří Janeček (ANO, 138 hlasů), Jiří Maceška (ANO, 138 hlasů), Václav Mencl (ODS, 138 hlasů), Milan Bouška (ODS, 135 hlasů), Marta Smolíková (Piráti, 125 hlasů), Daniel Novák (KSČM, 102 hlasů).

Do druhého kola také postoupila Lenka Králová (SPD) a Marek Poledníček (KDU-ČSL).

Funkční období naopak končí Martinu Bezouškovi, Daně Jaklové, Ivanu Krejčímu, Radce Burketové a Marku Poledníčkovi. 27. července navíc radu opustí také Dagmar Zvěřinová. Dvojice Daniel Novák a Václav Mencl mandát obhájila.