logo Facebook
i slova jsou činy

Piráti a Starostové napadli volbu radních ČT, Senát požaduje její odložení

31. března 2021 21:08 / autor: Vojtěch Berka

Senát požaduje po Sněmovně, aby odložila volbu do Rady České televize. Tu letos čeká výrazná obmněna, čtyři posty se obsazují nyní, pátý se bude měnit v září. Volební výbor již vybral dvanáct kandidátů, o kterých bude Sněmovna hlasovat v půli dubna. Senát se tohoto procesu neúčastní, rád by do něj ale promluvil.

Důvodem je fakt, že poslanci stran ANO, ČSSD, SPD a KSČM opozici hladce přehlasovali a do druhého kola poslali především kandidáty, kteří současné vedení ČT často otevřeně kritizují. Jednotlivé opoziční strany, Piráti, STAN, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, tak tento týden vyzvaly k zastavení výběru a to jak v rámci vlastních vyjádření, tak nyní prostřednictví Senátu, ve němž mají většinu.

Senátoři se snaží zpochybnit legitimitu organizací, jež kandidáty navrhly. "Více než polovina spolků nezveřejňovala výsledky svého hospodaření v rejstříku," stojí ve vyjádření Pirátů a Starostů.

Řada organizací také není podle Davida Smoljaka (Starostové) dostatečně "významná." Konkrétně senátor poukázal na Pétanque club Brněnští draci, jež nominoval Jaroslava Kravku. "Skuteční odborníci nominovaní renomovanými organizacemi byli vyřazeni," dodává Tomáš Martínek (Piráti).

Piráti a Starostové zároveň uvedli, že hodlají prosazovat "změnu zákona o ČT a ČRo tak, aby se posílila nezávislost médií veřejné služby na politické moci.“ Koalice přitom požaduje, aby nová podoba zákona zajistila přezkoumatelnost rozhodnutí Rady ČT a ČRo. Kdo by měl rozhodnutí Rady přezkoumávat není jasné.

V kritice kandidátů nicméně není opozice sama. Většině komentátorů neuniklo, že poslanci poslali do druhého kola Zdeňka Pernese. Pernes přitom uvedl vlastní slyšení slovy, že pravomoce úřadu, do něhož se hlásí, nezná. Kritice čelí také Pavel Černocký, kterého Federace židovských obcí nařkla z antisemitismu.