logo Facebook
i slova jsou činy

Ocenit v Radě ČT lidi z "Kavek" za skvělou práci je otřesný zážitek

08. března 2021 14:31 / autor: Zdeněk Šarapatka

Ocenit  na zasedání Rady České televize redakce, moderátory a reportéry nebo tvůrce z Kavčích hor za jejich práci  je otřesný zážitek. Sdílet  radost z jejich  úspěchu, skrze přítomného generálního ředitele jim poděkovat a dát najevo, že jste na veřejnoprávní instituci hrdí, totiž v téhle Radě není „trendly“. Právě naopak: tahle partička, dálkově řízená Zemanovými, resp. Babišovými a Okamurovými  lokaji ze Sněmovny, plní svůj mandát přesně podle politického zadání. Jako guerrilla s jasným úkolem: kdykoliv a kdekoliv ČT nakopnout, veřejně poplivat, omezit, šikanovat, manipulovat… a vydávat to za  „kontrolu.“  Heslo Babišova Komárka, jenž před časem zmíněný sněmovní výbor řídil, je v téhle Radě stále aktuálním vzorem: „Rada tu není od toho, aby chválila, nýbrž od toho, aby kritizovala",  prohlašoval onen  servilní hlupec.

Kdykoliv teď v  Radě ČT vyslovím pochvalu úspěšným televizním počinům, zavládne tam zaryté ticho, provázené nevraživými pohledy. Až na kolegu Kühna se nikdo nepřidá:  úspěch je totiž vizitkou  generálního ředitele a nezapadá do scénáře a plánu na jeho odvolání. Na ukázku např.  jedna z reakcí, když v Radě nešikanujete, ale po zásluze pochválíte. Ausgerechnet od člena Rady, který na zasedání ani nehlesne (za rok promluvil nanejvýše 7x) a  bojovnou řeč najde až doma. Lubomíra „X“ Veselého: „Měl jsem plný oči slz, Zdeněk to řekl tak hezky… Já nemůžu říct za sebe, že se k tomu připojuju, ale bylo to hezké. Bylo to dojemný a Zdeněk to prostě umí říct. Bylo vidět, že pan ředitel Dvořák se u toho tetelil a že ho Zdenda pohladil po vlasech a řekl mu tak mezi řádky ‚Petře, děláš to dobře. Tahle chvíle dojala i ekonomku Lipovskou,“ ironizuje  chlápek, který si „zahrál“ leda  v „Tlouštících,“ v ČT mu zrušili talk show a rozumí Zemanově koprovce. To vážně zabolí. Jedno je ale jisté: Věra Chytilová byla vizionářka.

Tak jo, ať si frustrát znovu popláče: Velké díky kolegům z České televize za  jejich nové a skvělé počiny během covidové mizérie. Za zorganizování a přenos jedinečného festivalu české kultury z Národního divadla a největšího koncertu  v českých dějinách na šesti různých scénách, kde zahrálo 40 kapel! Mezi nimi třeba Michal Prokop, Václav Neckář, Ivan Hlas, Jana Kratochvílová, Meky Žbirka, skvělý Matej Ruppert a Monkey Business, Mig 21, Wohnout, Dan Bárta, Ondřej Ruml, Klára Vytisková. A z klasiky orchestr Opery Národního divadla pod vedením Jaroslava Kyzlinka či houslový virtuos Pavel Šporcl Privat. Taky alternativní PSH, 7krát3, Ota Klempíř, Noisy Pots, rockeři The Atavists, skupina Poletíme?, producent taneční hudby DJ Roxtar nebo world music dechovka Lovesongs Orchestra. A Mistr Vladimír Javorský a Anna Fialová z „domovské“ scény plus hostující La Putyka, Balet Národního divadla, Laterna magika ad.

Velké díky i za mimořádně vydařený seriál „Kukačky“ o záměně dětí v rodinách Holcových a Kadlecových! Z dílny kreativního producenta České televize Jana Lekeše,  autorů Filip Bobinski, Jana Coufala, Petra Šizlinga a režiséra Bisera A. Arichteva. S vynikajícími Sabina Remundová  a Davidem Novotným,  skvělými Michalem Isteníkem, Martou Dancingerovou, Markem Adamczykem a s báječnými  kluky Viktorem Sekaninou a Theo  Schaeferem, výbornými Denisou Barešovou, Štěpán Benoni, Klárou Cibulkovou, Jitkou Čvančarovou a Janem Dolanským, Lubošem Veselým (nezaměňovat! :-)), Jiřím Štréblem a Veronikou Freimanovou, nebo Adamem Ernestem a Adélou Petřekovou. A s  tradičně skvělými  Libuší Švormovou a Petrem Kostkou. Tohle umí opravdu jen Česká televize a  není  to jen a jen  o penězích, počtu chlebíčků na Radě nebo platu ředitele televize.  Ale  o  tom, mít rád svoji práci a hlavně mít rád lidi. Pro "kukačky" Bureše a nácků Lipovskou, Matochu, Veselého ad. je to ale cizí svět… Jsem na tebe hrdý a díky Česká televize!! Tvůj "kontrolor"....

 

Zdeněk Šarapatka

Autor je členem Rady ČT
Původně zveřejněno na Facebooku