logo Facebook
i slova jsou činy

Zatímco Facebook dál bojuje s Austrálií, Google už má dohodu i s českými médii

22. února 2021 18:57 / autor: Vojtěch Berka

Google evidentně nehodlá čekat, až jednotlivé země zavedou legislativu upravující vztah mezi technologickými giganty a mediálními domy. Společnost pod vedením Sundara Pichaie se namísto toho rozhodla regulátory předběhnout a s vydavateli uzavřít smlouvy, které rovnou propojila s rozvojem vlastní zpravodajské aplikace Google News. Podle oficiálního twitterového účtu společnosti již Google má dohodu i s některými českými médii. Na dalších údajně pracuje.

Tuto strategii jsme mohli poprvé vidět ke konci ledna, když se Google dohodl s francouzskými novinami sdruženými pod organizací Alliance de la presse d’information générale, tedy například s Le Monde nebo Le Figaro. Následovala smlouva se společností News Corp australského mediálního magnáta Richarda Murdocha a podle posledních zpráv už má Google podepsané také vydavatele v Německu či Velké Británii.

Kteří čeští vydavatelé přiložili tužku na papír Google zatím neuvedl a velkou otázkou bude také výše dotyčných smluv. Finančně vyprahlá média se nicméně zdají až příliš ochotná jednat ještě předtím, než reálně získají podporu v podobě příslušných zákonů a tak se zdá, že Google z celé situace dost možná vyjde jako vítěz.

To Facebook mezitím přistupuje k řešení identického problému zcela opačným způsobem. V Austrálii, která má k zavádění nové legislativy nejblíže, zablokoval sdílení téměř všeho. V jednu chvíli byly pozastaveny nejen stránky médií, ale i řady úřadů, krizových zdravotních oddělení a charit.

"Podle mého názoru se tím Zuckerberg & spol. vystavují pořádnému riziku, protože australská vláda je v současné době poměrně populární – hlavně kvůli tomu, že udržela úmrtnost na Covid ve velmi nízkých číslech a každodenní život tam funguje o dost normálněji než v jiných částech světa," okomentoval situaci Marian Kechlibar. "Postup Facebooku, i když má svoji vnitřní logiku, vypadá z hlediska uživatelů jako určitá forma šikany. A australská národní povaha nenese šikanu moc dobře."

Blokace na Facebooku zatím srazila návštěvnost zpravodajských webů v Austrálii o 13 %. Australští poslanci se nicméně zaklínají, že navrhovanou legislativu už před hlasováním měnit nehodlají.