logo Facebook
i slova jsou činy

Smlouvu s Googlem podepsal také Rupert Murdoch

18. února 2021 07:00 / autor: Vojtěch Berka

Společnost News Corp australského mediálního magnáta Richarda Murdocha uzavřela smlouvu s Googlem. Finanční detaily nejsou známy, ale smlouva upravuje vztahy o ziscích z reklam. Společnosti by přitom měly do budoucna spolupracovat na tvorbě zpravodajských audio platforem a budovat také zpravodajství na Youtube, které pod Google spadá.

Murdoch velké technologické společnosti, stejně jako současný přístup ke zpravodajství na internetu, dlouhodobě kritizuje. Jeho News Corp již má smlouvy s Apple News a Facebook News. Co se Googlu týče, kráčí nyní ve stopách francouzských vydavatelů, kteří s Googlem uzavřeli smlouvu ke konci ledna. Získají díky ní 76 milionů dolarů během tří let.

Google uzavřel smlouvu také s dvěma největšími australskými televizemi a nyní se snaží dohodnout s vydavateli ve Velké Británii, Německu, Brazílii a Argentině. K akci jej nutí řada domácích legislativ, průkopníky je převším Francie a Austrálie, které Google dokonce vyhrožoval odchodem. Australský zákon by měl vejít v platnost v následujících dnech. Umožňuje státní nastavení poplatků v případech, kdy Google nebude mít uzavřenou soukromou dohodu.

Pod News Corp spadají publikace jako The Times, The Sun, The Wall Street Journal nebo New York Post.