logo Facebook
i slova jsou činy

EU chce přinutit Google a Facebook, aby platili médiím za zpravodajství

09. února 2021 15:03 / autor: Vojtěch Berka

Evropská unie chce přinutit technologické společnosti jako Google nebo Facebook, aby platily za zpravodajství, jež zobrazují. Podle serveru the Financial Times pracuje Evropský pralament hned na dvou zákonech, které by tento vztah upravovaly.

Unijní regulátoři se při dopracovávání Zákona o digitálních službách a Zákona o digitálních trzích chtějí inspirovat u australských kolegů. Ti sice návrh zákona ještě ani neodhlasovali, ale již nyní čelí výhružkám obou korporací. Zatímco Facebook uvedl, že v případě přijetí zákona v současném znění prostě zakáže svým uživatelům zpravodajství sdílet, společnost Google rovnou pohrozila, že ze země odejde.

Podobnému problému přitom vyhledavač již nyní čelí i ve Francii, kde musel uzavřít smlouvu s organizací Alliance de la presse d’information générale, jež sdružuje francouzské vydavatele. Google má v této chvíli licenční smlouvu například na tituly Le Monde nebo Le Figaro.

Motivace za zaváděním nové regulace je jednoduchá. Zatímco internetoví giganti se na globalizovaném trhu prozatím dokázali vyhnout téměř jakémukoli zdanění, média utrpěla výraznou ztrátu příjmů. Doposud se snahy situaci změnit opíraly především o novelu evropského autorského zákona z roku 2019. Nové právní nástroje je nepochybně usnadní.

Cílem zákonů by mělo být vyvážení nerovné vyjednávací síly mezi technologickými společnostmi a vydavateli, uvedl parlamentní zpravodaj, maltský poslanec Alex Saliba. "Velké digitální platformy, které mají dominantní postavení na trhu s reklamou, vyhledáváním a sociálními sítěmi, značně ze zpravodajského obsahu profitují," uvedl. "Myslím, že je fér, aby za něj něco zaplatili."