logo Facebook
i slova jsou činy

Google bude ve Francii platit mediálním domům za jejich obsah

21. ledna 2021 16:38 / autor: Vojtěch Berka

Internetová společnost Google dnes v Paříži uzavřela smlouvu s francouzskými vydavateli. Do budoucna jim vyhledávač bude platit poplatky za zveřejňování autorského obsahu. Francie se tak stává prvním evropským trhem, na kterém budou média tímto způsobem chráněna. Zprávu přinesla agentura Reuters.

Spor mezi Googlem a organizací Alliance de la presse d’information générale, jež vydavatelské domy sdružuje, byl ostře sledovaný. Francie není zdaleka jedinou zemí, kde média utrpěla s příchodem neregulovaného internetu výraznou ztrátu příjmů. Google naopak není jedinou technologickou společností, o které se v souvislosti se změnou pravidel mluví. Například pro sociální síť Facebook by prolomení legislativních ledů mohlo také nést dalekosáhlé důsledky.

Google se již podařilo získat licenci od několika velkých francouzských titulů, jako je Le Monde nebo Le Figaro. Podle obecně vymezených pravidel bude záviset i na faktorech jako je denní objem publikací, měsíční online provoz, nebo přispívání k obecné ale i politické informovanosti veřejnosti. Na kolik přesně však license Google přijdou je zatím nejasné.