logo Facebook
i slova jsou činy

168 hodin ukazují, že pokud jde o Babiše, novinářské standardy pro ně prostě neplatí

20. října 2020 16:01 / autor: Vojtěch Berka

Publicistický pořad České televize 168 hodin o víkendu znovu se značnou chutí kritizoval práci našeho selhávajícího premiéra Andreje Babiše. Tomu se, uprostřed nezvládnutého nástupu druhé vlny pandemie, o které jsme věděli s předstihem, není co divit. Nebylo by to ale 168 hodin, kdyby tým okolo Nory Fridrichové nesáhl po podpásovce.

Bylo jí vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na adresu předsedy vlády. "To je bordel co ten Babiš udělal a teďkon to všichni musíme slíznout. To je debil, pardon, s prominutím," řekla Maláčová.

Problém ale je, že to neřekla při rozhovoru, ale až po rozhovoru, mimo záběr stále zapnuté kamery.

168 hodin tak pokračuje v bulvarizaci publicistických pořadů České televize. Využívání pokradmu nahraného skandálního výroku je přitom z novinářského pohledu podstatně horší, než pouze nevkusná dramatizace podkresovou hudbou. Veřejnoprávní ČT je pak právě kvůli těmto typům pořadů snadným terčem politiků, kteří ji pak mohou kritizovat za nevyváženost. Oprávněně.

Za povšimnutí stojí také fakt, že 168 hodin si vysloužila kritiku kolegů jak z pravé, tak z levé části českého mediálního spektra.

"Hlavním závěrem 168 hodin není, co řekla Jana Maláčová o Andreji Babišovi. Hlavním závěrem je, že ČT je schopna točit vás mimo záběr, aniž byste o tom věděli, a pak to bez váhání pustí," hodnotí na twitteru šéfredaktor Info.cz Michal Půr, který dříve vedl i redakce ČTK.

"Tohle není investigativa, ale bulvár ... Mně nejde o Maláčovou, ale mediální standard, který má právě ČT držet výš, než Novinky.cz. Nebo jsem doufala, že mají tu ambici. 168 pak vypadá jak banda navedených, aktivistických novinářů," napsala zase dokumentaristka a redaktorka Alarmu Apolena Rychlíková.

Samotná ministryně se, alespoň na sociálních sítích, jakémukoli komentáři vyhla. Pro Český rozhlas pak v pondělí uvedla, že „šlo o vyjádření v emocích. Když máte velkou zodpovědnost, tak bez nich to prostě někdy nejde, nejsem robot. Jsme uprostřed druhé vlny pandemie a pro mě je priorita řešit tyto bezprecedentní problémy než jeden výrok.“

Za podraz naopak chování České televize označil předseda ČSSD Jan Hamáček. Hdálost podle něj nejvíc vypovídá o etice ČT, jejíž chování je v tomto případě za hranou.

To samé si ale dost možná myslí i vedení samotné ČT. „Včerejší reportáž pořadu 168 hodin, v níž zazněl výrok ministryně Maláčové, považujeme za hraniční, a proto se jí interně zabýváme. Pokud to bude třeba, necháme přezkoumat postup a použití záběru Etický panel ČT," řekla ČTK mluvčí ČT Karolína Blinková.

Pořad si můžete přehrát ZDE, off-record výrok Jany Maláčové se nachází v čase 10:45.