logo Facebook
i slova jsou činy

Americký Kongres se rýpe v monopolech velkých technologických společností

08. října 2020 09:35 / autor: Vojtěch Berka

Čtyři největší americké technologické firmy, Amazon, Apple, Facebook a Google, čekají těžké časy. Antimonopolní výbor amerického kongresu totiž vypracoval zprávu, ve které se zabývá tím, jakými způsoby využívají svého dominantního postavení na trhu k eliminaci konkurence. Podle kongresmana Kena Bucka a zprávy serveru Politico materiál obsahuje i nepřímou výzvu k rozlomení jejich monopolu.

Hlavním bodem kritiky jsou takzvané "zabijácké akvizice," tedy praktika eliminování konkurence tím, že ji prostě koupíte. 450 stránek čítající výstup z 16 měsíců trvajícího vyšetřování se opírá také do snah technologických společností tlačit zákazníky k využívání jejich ostatních produktů na úkor konkurence.

Chování firem ze Silicon Valley se přitom neprojednává jen na půdě Kongresu. Řízení proti nim vedou i američtí vrchní státní zástupci či Federální obchodní komise. Ti tak naleznout v současném Kongresu zastání a v budoucnu možná získají i nové právní nástroje, jak moc technologických gigantů limitovat.

Záviset to bude, mimo jiné, i na výsledcích amerických voleb. Republikáni totiž sice sdílejí výtky demokratů, jsou však zásadně proti nápadu omezit dotyčné společnosti na "jednu jasně definovanou linii podnikání." Pro připomenutí, vyhledávač Google provozuje zároveň Youtube nebo produkty Android, podnikání původního obchodu s knihami Amazon dnes do značné míry těží z prodeje cloudových řešení a Facebook vlastní Instagram či WhatsApp.

Zároveň jsou nespokojeni s tím, že zpráva republikány vedeného Kongresu zcela ignorují jejich obvinění, že některé platformy se snaží utišit hlasy konzervativců.