logo Facebook
i slova jsou činy

Tanečky jsou u konce, PPF definitvně splnila všechny podmínky k převzetí vlastníka TV Nova

07. října 2020 09:02 / autor: Vojtěch Berka

Už nic nebrání tomu, aby se největší mediální událost posledních let stala skutečností. Finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera získala všechna potřebná povolení k převzetí vlastníka TV Nova, mediální skupiny CME. Poslední překážkou byl souhlas Evropské komise (EK), který se PPF podařilo získat včera.

"Hotovo," tweetnul lakonicky mluvčí Vladimír Mlynář. "Evropská komise bez jediné připomínky schválila naši fúzi s mediální společnosti CME. Splnili jsme tím poslední podmínku k dokončení akvizice televizních stanic v pěti zemích Evropy," uvádí oficiální účet PPF.

"Komise došla k závěru, že tato transakce nevzbuzuje obavy z narušení hospodářské soutěže," stojí v tiskovém prohlášení Evropské komise. "Z šetření trhu provedeného Komisí vyplynulo, že oznámená transakce neovlivní postavení obou společností na uvedených trzích. Dané společnosti totiž v zásadě nesoupeří o práva na stejná sportovní utkání a transakce povede pouze k omezenému zvýšení stávajícího podílu skupiny PPF na trhu," argumentuje komise s tím, že obě společnosti působí na různých úrovních hodnotového řetězce televizního vysílání. Na tiskovou zprávu samotné Evropské komise se můžete podívat zde.

Schválení Evropskou komisí předcházelo povolení regulátorů v jednotlivých zemích, ve kterých CME působí. Získat všechna povolení nebylo jednoduché, námitky proti obchodu měla veřejnoprávní konkurence TV Nova, Česká televize, ale třeba i někteří z českých a amerických politiků.

Akcionáři transakci v hodnotě asi 2,1 miliardy dolarů, tedy více než 48 miliard korun, schválili již v únoru.

„Nákupem společnosti CME, respektive jejích mediálních aktivit v pěti evropských zemích, sledujeme především cíl doplnit náš telekomunikační byznys ve střední a východní Evropě. Chceme využít synergie mezi tvorbou mediálního obsahu a jeho distribucí. Naším motivem je tedy především rozvíjení telekomunikačního a mediálního byznysu. CME je dobře fungující společností a po jejím převzetí neplánujeme žádné překotné zásahy do jejího fungování,” uvedl tehdy Petr Kellner.

Stanice společnosti mají vedoucí postavení na každém trhu, na kterém CME působí. Vedle ČR to je Bulharsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Portfolio čítá 36 kanálů, které pravidelně sleduje okolo 50-ti milionů lidí. Česká TV Nova, kterou CME získala v roce 2004 zpět právě od PPF Petra Kellnera, nicméně zůstává jedním z jejích nejdůležitějších aktiv.