logo Facebook
i slova jsou činy

Novými radními ČT jsou Lipovská, Matocha a Veselý

27. května 2020 14:36 / autor: Vojtěch Berka

Rada České televize (ČT) se konečně dočkala zbývajících tří členů. Stali se jimi ekonomka Hana Lipovská, moderátor Lubomír „Xaver“ Veselý a novinář Pavel Matocha. Ti získali 114, 111 a 108 hlasů respektive. Poslanci je zvolili v rámci tajného hlasování.

Neuspěli naopak vydavatel Michal Klíma, filmař Zdeněk Holý nebo protidrogový expert Ivan Douda. Lipovská, Veselý a Matocha v Radě doplní Romana Bradáče, Pavla Kysilku a Jiřího Šlégra, které poslanci zvolili již v březnu. Orgán momentálně řídí místopředseda Jaroslav Dědič, s volbou dalších místopředsedů i nového předsedy se čeká.

S nově zvoleným radním Lubošem „Xaverem“ Veselým Česká média nedávno natáčela rozhovor. „Jsem přesvědčen, že v Radě mají být zastoupeny různé názorové proudy, aby to bylo barevné,“ uvedl v něm.

Především TOP 09 však byli nově zvolení radní trnem v oku již před hlasováním. „Jsem přesvědčen, že je to začátek konce nezávislé veřejnoprávní televize,“ uvedl okamžitě po volbě Miroslav Kalousek z TOP 09, který za její výsledek viní Sociální demokracii. TOP 09 naopa čelí nařčení, že nutila poslance volební lístky fotit a dokazovat, že volili podle stranického návodu.

Terčem kritiky byl také fakt, že informace o výsledcích volby měla některá média k dispozici již před jejím zveřejněním. Šéf Pirátů Ivan Bartoš nakonec již tradičně podotkl, že řada těchto otázek by se nemusela řešit, kdyby volba byla veřejná.

O poznání méně úspěšní byli poslanci u volby nové radní Českého rozhlasu (ČRo). Blízko k němu byla stávající předsedkyně Rady Hana Dohnálková, zvolení jí však o tři hlasy uteklo.