logo Facebook
i slova jsou činy

Zbyněk Stanjura: Pro všechny bude lepší, kdyby pan poslanec Berkovec dneska rezignoval

15. března 2020 22:16 / autor: Monitor

Ve středu 11. března volila Poslanecká sněmovna nové členy Rady České televize. Rozprava byla kvůli kádrovacímu mailu předsedy volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) velmi emotivní. Co všechno ve sněmovně zaznělo? Přinášíme v plném znění. Je nutné, aby nic podstatného v době koronaviru nezapadlo...

Zbyněk Stanjura (ODS): " V tuto chvíli z tohoto místa, dívám se mu do očí, chci vyzvat předsedu volebního výboru, aby rezignoval na svou funkci.

Za chvíli to zdůvodním. Pokud tak neučiní, tak mu říkám, že využiji svého práva a v této chvíli už mám zajištěný dostatečný počet podpisů členů volebního výboru, abychom se zabývali odvoláním předsedy výboru přímo na volebním výboru. Myslím, že pro všechny bude lepší, kdyby pan poslanec Berkovec dneska rezignoval, abychom se k tomu nemuseli minimálně dvakrát vracet - jednou na volebním výboru a pak na plénu Poslanecké sněmovny.


Nejprve chci říct, že to je druhý vážný prohřešek, který předvedl pan předseda volebního výboru. Poprvé - řešili jsme to opakovaně na grémiu Poslanecké sněmovny, bez publicity - nicméně tehdy pan předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček svolal uzavřené jednání poslanců ke zprávám České televize. To bylo akceptováno. Mnozí z nás to kritizovali, proto se dobrovolně toho nezúčastnili. Nicméně pan předseda Berkovec si zařídil videopřenos a únik informací z celého toho... Takže ta myšlenka pana předsedy Poslanecké sněmovny, že to má být uzavřené, byla díky předsedovi volebního výboru zcela odhozena.


Já jsem tehdy žádal předsedu příslušného poslaneckého klubu, aby to nějak řešil. Nějak to zapadlo.


Nicméně zákon o České televizi jasně stanoví předpoklady pro výkon funkce člena Rady České televize a současně jasně stanoví kompetence Rady České televize. Ani v jednom jsem se nedočetl, že předpokladem pro tuto funkci je, že bude fandit hnutí ANO a Andreji Babišovi, či naopak, že stopkou pro výkon této funkce je to, pokud někdo kritizuje hnutí ANO, nebo přímo, jak píše pan předseda Berkovec, AB. Já jsem si dovodil, že to je Andrej Babiš. Možná mi pan předseda Berkovec, ještě stávající předseda, doufám, že už jenom chvíli, řekne, že AB není Andrej Babiš, ale někdo jiný. Já tomu úplně nevěřím.


Ty metody, pane poslanče Berkovče, prostřednictvím pana místopředsedy, jsou naprosto nepřijatelné. Mně to přišlo jako zpráva předsedy uliční organizace KSČ, kde hodnotil a udával své sousedy, kdo s kým chodí, kdo s kým žije, kdo je s kým kamarád, co řekl jeho kamarád, že se dostatečně nedistancoval od toho, co řekl kamarád. Nevím, jak jste si něco takového vůbec mohl dovolit.


Tak já vás žádám, a mnozí kolegové, já jsem jenom částečně, mnozí kolegové poctivě absolvovali tady to martyrium veřejného slyšení podle zákona u 90 uchazečů. Tam jste se na to neptal. Proč jste se jich neptal veřejně, zda mají něco proti ANO a Andreji Babišovi? Tam jste si hrál na superkorektního předsedu výboru - Ano, máte slovo. Děkuji, pane doktore. Ne, paní doktorko. To jsme rádi, že jste přišli. Na shledanou. - abyste pak skandálně hledal kompro na jednotlivé kandidáty.


Ještě bych chtěl veřejně vyzvat ty, kteří byli v tom mailu pana poslance Berkovce označeni za vhodné kandidáty, aby nám veřejně vysvětlili, jak si máme vysvětlit větu například u jednoho kandidáta: velký předpoklad výborné kooperace. V čem má spočívat ta výborná kooperace? Když limity činnosti rady jednotlivých radních jsou stanoveny v zákoně. Nebudu to dál rozvádět.


Pane poslanče, rezignujte na svoji funkci dnes a teď a rychle. To místo patří hnutí ANO. My to plně respektujeme. Je tam dostatek členů ve volebním výboru, kteří jsou schopni získat i podporu z řad opozice jak na volebním výboru, tak na plénu Poslanecké sněmovny. Když si nebudete vědět rady, já vám klidně pošeptám, kdo z vašich stranických kolegů by určitě tu funkci vykonával mnohem lépe. Zdravím je."