logo Facebook
i slova jsou činy

Poslanci zvolili jednoho rozhlasového a tři televizní radní

11. března 2020 18:53 / autor: Jan Mrzena

Poslanecká sněmovna dnes volila dva členy Rady Českého rozhlasu a šest členů Rady České televize. Podařilo se to pouze z jedné poloviny. Proto se poslanci k volbě vrátí ve druhé kole na dubnové schůzi. V obou případech volilo 175 poslanců, kvorum pro zvolení tak bylo 88 hlasů.

Novým rozhlasovým radním se stal bývalý ředitel Moravské galerie v Brně, současného ředitele ostravské galerie PLATO Marek Pokorný, který získal 135 hlasů. Do druhého kola postoupila končící předsedkyně Rady ČRo, muzikoložka Hana Dohnálková se 77 hlasy a historik Jaroslav Šebek z Historického ústavu AV ČR s 25 hlasy.

Pro úplnost výsledky ostatních kandidátů – generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš dostal 17 hlasů, filozofka a lingvistka, členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová 1 hlas a výkonná ředitelka českého výboru Židovského národního fondu Zoša Vyoralová 2 hlasy.

Do Rady České televize byl zvolen bývalý ředitel zpravodajství ČT, dnes vysokoškolský pedagog Roman Bradáč 97 hlasy, bývalý viceguvernér ČNB a šéf České spořitelny, dnes předseda Správní rady Vysoké školy ekonomické v Praze Pavel Kysilka 88 hlasy a jeden z nejlepších českých hokejistů všech dob Jiří Šlégr, který je členem prestižního spolku Triple Gold Club (vítězství na MS v ledním hokeji, OH a zisk Stanleyova poháru) 89 hlasy.

Do druhého kola postoupili psycholog, zakladatel nadace Drop In Ivan Douda (49 hlasů), končící děkan FAMU, filmový producent i tvůrce Zdeněk Holý (53 hlasů), bývalý generální ředitel Economie a vydavatelství Vltava-Labe-Press Michal Klíma (57 hlasů), ekonomka - asistentka na katedře ekonomie Masarykovy univerzity v Brně Hana Lipovská (83 hlasů), novinář a spisovatel publikující na webu Lidových novin Pavel Matocha (77 hlasů) a novinář, moderátor, spisovatel a příležitostný herec, dnes tvář regionálního vysílání Českého rozhlasu Lubomír Xaver Veselý (57 hlasů).

Pro úplnost výsledky ostatních kandidátů – bývalý šéf výroby v TS Brno Marek Hladký 0 hlasů, bývalá ekonomka ČT Eva Hubková 0 hlasů, akademik Policejní akademie Petr Jedinák 17 hlasů, makroekonom Vladimír Pikora 17 hlasů, komentátor a mediální poradce Martin Schmarcz 24 hlasů, národohospodář a prezident Liberálního institutu Jiří Schwarz 47 hlasů, auditor Stanislav Staněk 2 hlasy, rektor písecké Filmové akademie Gabriel Švejda 3 hlasy a bývalý šéf zpravodajství TV Prima a bývalý člen Rady ČT Jiří Závozda 45 hlasů.

Dnešní volbu předcházela přestřelka poslanců, kterou způsobil mail předsedy volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) s informacemi o jednotlivých kandidátech do Rady České televize. Jakkoliv někteří opoziční politici avizovali, že navrhnu odvolání Berkovce z čela mediálního výboru, nic takového se nakonec nestalo. Pozice předsedy výboru se jeví jako stabilní.