logo Facebook
i slova jsou činy

RRTV versus Daniel Novák - rozdílné stanovisko kvůli pořadu ČT

13. února 2020 16:36 / autor: Jan Mrzena

Členové mediálních rad se občas postaví proti tomu, co jejich kolegové odhlasovali. Uplatňování rozdílného stanoviska v posledním roce proslavila především nejmenší rada – Rada ČTK. Na včerejší schůzi RRTV právo, které mu dává zákon o rozhlasovém a televizním vysílání, zformuloval Daniel Novák (nominovaný KSČM). Jeho plné znění přinášíme v sekci názory. Velká rada řešila delší dobu stížnosti na vysílání pořadu 90 ČT24 ze dne 26. září 2019. Rada se na letošní třetí schůzi seznámila s vysvětlením České televize a nenašla žádné důvody zahájit řízení o přestupku ani pro vydání upozornění na porušení zákona. Nerozhodla se ani na tom, aby věc odložila. Tedy žádný výsledek. Následně Daniel Novák uplatnil rozdílné stanovisko.

Česká televize tehdy reflektovala hlavní politickou událost dne – diskusi poslanců nad senátní žalobou na prezidenta republiky Miloše Zemana. Hlavní roli v sepsání žaloby hrál senátor Václav Láska (SEN 21) a podle něj hlavním motivem pro její podání byla Zemanova snaha změnit nynější parlamentní systém na poloprezidentský. Kritici prezidentovi vytýkali mimo jiné otálení s výměnou ministra kultury, ale také údajné ovlivňování soudců a osobité vystupování v zahraniční politice. Nápad senátorů sněmovna nepodpořila. Hostem Devadesátky byl bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík, později se krátce vyjádřili také někteří poslanci, například Helena Válková (ANO) a Marek Výborný (KDU-ČSL).

Podle Daniela Nováka v pořadu nedostal prostor žádný názorový oponent, „Zatímco ze strany hosta zaznívaly argumenty zcela zjevně podporující podání ústavní žaloby na prezidenta republiky a kritika směřující proti poslancům, kteří podání ústavní žaloby nepodpořili, v rámci pořadu nebyl dán obdobný časový rozsah k vyjádření žádnému oponentovi z oboru ústavního práva,“ napsal Novák ve stanovisku. Roli oponenta nesehrála ani moderátorka, protože Stanislavu Balíkovi, „poskytla téměř nekorigovaný prostor pro vyjádření jeho názorů, ale navíc mu kladla i sugestivní otázky.“ Pořad tedy, podle Daniela Nováka, ve svém celku vyzníval nevyváženě a divák mohl nabýt dojmu, že relevantní fakta „o ústavní žalobě na prezidenta zazněla od nezpochybnitelného odborníka, zatímco ostatní hosté především prezentovali názory související s jejich politickou příslušností.“

„Nezahájením správního řízení, ve kterém by bylo zjištěno, zda uvedený pořad byl vyvážený ve smyslu ustanovení § 31 odst. 3 citovaného zákona anebo naopak měl manipulativní charakter, se rada nevypořádala s posuzovanou věcí v souladu se zákonem,“ uvedl člen rady. Jeho rozdílné stanovisko ovšem rozhodnutí RRTV nemění. Daniel Novák byl členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání od února 2001 do května 2009 (byl zvolen opětovně i po radikálním odvolání celé RRTV sněmovnou v dubnu 2003), byl též místopředsedou rady. Členem současné rady je od května 2015, vždy jej nominovala KSČM.