logo Facebook
i slova jsou činy

RRTV dostala stížnost na rozhovor Xavera Veselého s premiérem

19. října 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Na sedmnáctém letošním zasedání projednala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání 34 bodů programu. Vyhodnotila 21 stížností diváků a posluchačů, vydala čtyři upozornění na porušení zákona a rozhodla o zahájení třech řízení o přestupku. Rada udělila dvě pokuty. Společnost Magical roof má zaplatit 200 000,- Kč, protože že neposkytl radě na její vyžádání záznam vysílání programu JOJ Cinema+1 ve dvou dnech (leden a březen 2019). Společnost WHITE ELEPHANT zaplatí 10 000,- Kč, protože zadal reklamu na doplněk stravy, kterou odvysílal kanál Šlágr 2. „Nařízení EP a Rady (EU) č. 1169/2011, kterým se stanoví, že informace o potravině nesmějí připisovat jakékoli potravině vlastnosti umožňující zabránit určité lidské nemoci, zmírnit ji nebo ji vyléčit, ani na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy Bílý slon - deprese, ve verbální složce obsahuje tvrzení, že díky zmíněnému doplňku stravy je možné vyléčit deprese, konkrétně skrze promluvu moderátora: „Přátelé, pryč s podzimními depresemi, stačí vám k tomu pouze jedno jediné. Bílý slon a jeho bylinný extrakt na deprese. Mimochodem pan doktor Pantůček to garantuje, tak s chutí do toho!“,“ zdůvodnila rada rozhodnutí.

Rada udělila společnosti Digital Broadcasting licenci k provozování celoplošného terestrického digitálního televizního pro program Televize přes anténu. Nový kanál by měl vysílat 24 hodin denně program informačně zábavného charakteru.

Na radu přišla stížnost na epizodu pořadu Xaver a host, který vysílaly regionální stanice Českého rozhlasu 10. září 2019. Rada tak začala řešit možnou nevyváženost a neobjektivitu rozhovoru Luboše Xavera Veselého s premiérem Andrejem Babišem.

Příští zasedání RRTV proběhne 5. a 6. listopadu 2019.