logo Facebook
i slova jsou činy

Poslanci nechtějí ZEK odkládat, DVB-T by mělo skončit počátkem roku 2021

20. dubna 2017 14:43 / autor: Vojtěch Berka

Hospodářský výbor včera doporučil novelu zákona o elektronických komunikacích. Nepřijal žádné návrhy změn s výjimkou jediné, a to stanovení termínu ukončení vysílání ve starém formátu. DVB-T by tak měla skončit nejpozději 1. února 2021.

Na hospodářský výbor včera poprvé zavítali například zástupci České asociace satelitních operátorů, konkrétně sekretář asociace Patrik Brom. „Rozhodnutí Evropského parlamentu říká, že musíme mít schválenou strategii do června příštího roku. Náš názor je jednoznačný. Není žádný důvod spěchat v nějakém zrychleném procesu s věcí, která je takto závažná a dotkne se poloviny českých domácností,“ prohlásil ve středu Brom. Asociace již kvůli zákonu podávala stížnost k Evropské komisi.

S myšlenkou protáhnout jednání do příštího volebního období si pohrával také ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, nebo poslanec Karel Šidlo. To se však nesetkalo s velkou podporou přítomných poslanců. Ti se chtějí držet rozhodnutí vlády.

Debata se tentokrát věnovala spíše právě přechodu nový spektrální standard, než té části zákona, která mění situaci na trhu s mobilními službami. „1,5 milionu občanů České republiky vůbec nemá přístup k internetu. To jsou statisíce lidí, kteří nemají smartphony. Těchto lidí se mobilní data vůbec netýkají, zato se jich bude týkat výměna televize,“ vysvětlil předseda výboru Ivan Pilný.

Výboru se také zúčastnila místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která přišla s návrhem zavést pro Českou televizi, jako pro veřejnoprávní médium, povinnost vysílat pořady i v původním znění. ČT v této chvíli vysílá v originálu zhruba 10% svého obsahu. O možnost vybrat si mezi paralelně šířeným dabingem a originálním zvukem přitom přišla většina domácností právě v roce 2003. Podle Pekarové nicméně umožní DVB-T2 tuto možnost znovu nabízet a chce k tomu, ve spolupráci s ministerstvem kultury, ČT skrz novelu zákona popostrčit.