logo Facebook
i slova jsou činy

Sněmovna dnes volí dva členy Rady ČTK

25. září 2019 08:56 / autor: Jan Mrzena

Dnes v poledne se pokusí poslanci zvolit dva nové členy Rady České tiskové kanceláře. Poslanecké kluby navrhly tři kandidáty - ANO nominovalo opět Davida Soukupa a SPD Michala Semína, novou tváří ve volbě je kandidátka Pirátů Angelika Bazalová. Jak tajné hlasování dopadlo se dozvíme při vyhlášení výsledků na začátku odpoledního programu sněmovny. V tomto volebním období už žádný další mandát v Radě ČTK neskončí, hraje se tedy o poslední dvě místa, která současná politická reprezentace obsadí. Současná sestava radních (až na Jaroslavu Wenigerovou) bude navíc řešit budoucí výběr generálního ředitele České tiskové kanceláře.

David Soukup se v médiích pohybuje dlouhá léta, v současné době je zastupitelem hnutí ANO v Praze 3, kde pracuje ve výboru pro dotační politiku a v redakční radě Radničních novin. Letos neúspěšně kandidoval do Rady ČRo i do Rady ČTK. Novinář, komentátor a spisovatel Michal Semín je bývalý ředitel Občanského institutu a místopředseda Akce D.O.S.T. Letos neúspěšně kandidoval do Rady ČTK, jeho jméno se současně v červnu stalo rozbuškou mezi Andrejem Babišem a Janem Hamáčkem. Předseda ČSSD kvůli možné podpoře kandidáta SPD klubem ANO pohrozil odstoupením své strany z vládní koalice. Angelika Bazalová vystřídala během dvaceti let pozice redaktorky, dramaturgyně, moderátorky, vedoucí vydání a redakce či šéfeditorky v BBC a České televizi, kde patřila mezi klíčové osobnosti tehdejšího zpravodajství.

K volbě dvou členů Rady ČTK se na včerejší tiskové konferenci Pirátů vyjádřil Tomáš Martínek (místopředseda volebního výboru): „Nominovali jsme nezávislou odbornici Angeliku Bazalovou se zkušenostmi z BBC či České televize. Budeme rádi, pokud zástupci ostatních stran budou respektovat zásadu poměrného zastoupení, podle níž tato pozice v Radě náleží Pirátům. Uvidíme, zda budou poslanci respektovat výsledek demokratických voleb.“ Nutno dodat, že v současné sněmovně neexistuje žádná dohoda o přístupu k volbám do mediálních rad, která by řešila to, co Piráti požadují. Poslanci většinou hlasují podle momentální nálady a podle aktuálních not lobbistů. Dnešní volba by, podle kuloárních informací, mohla přinést maximálně jednoho nového radního. Spíše však bude muset až druhé kolo, kam by měli postoupit všichni tři kandidáti.

V červnu skončil mandát bývalého předseda rady Miroslav Augustin (ANO) a Jakuba Heikenwäldera (KDU-ČSL). Rada ČTK má mít sedm členů. V současné době pracuje v nekompletním složení – místopředsedy jsou Jaroslava Wenigerová (ODS) a Petr Žantovský (ANO), členy Jana Gáborová (SPD), Michaela Marksová Tominová (ČSSD) a Pavel Foltán (ANO).