logo Facebook
i slova jsou činy

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v roce 2018

08. dubna 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

V roce 2018 měla rada celkem 21 schůzí, zorganizovala také dva odborné semináře. Všechny schůze proběhly v sídle rady. Předsedou byl po celý rok Ivan Krejčí (nominovaný ČSSD), místopředsedou Martin Bezouška (ČSSD) a Václav Mencl (ODS). Od ledna do září byla místopředsedkyní Milada Richterová (TOP 09 a STAN), v listopadu byla místopředsedkyní zvolena Jana Kasalová (ANO). Členy rady byli po celý rok také Richard Svoboda (ODS), Dana Jaklová (TOP 09 a STAN), Václav Jehlička (KDU-ČSL), Radka Nastoupilová (Burketová) (ANO), Daniel Novák (KSČM), Marek Poledníček (KDU-ČSL), Ladislav Šicl (ČSSD) a Dagmar Zvěřinová (ČSSD). Rada má mít podle zákona třináct členů, pracovala tedy až do října v plném počtu.

Z hlediska nominací politických stran měla v RRTV v roce 2018 největší zastoupení ČSSD (čtyři členové). Následovaly ANO, KDU-ČSL, ODS a TOP 09 se STAN (všichni po dvou radních) a KSČM (jeden člen). Všech zasedání se zúčastnili pouze Jana Kasalová a Václav Mencl. Jednu absenci měli Dana Jaklová, Václav Jehlička a Daniel Novák. Dvakrát se omluvili Richard Svoboda, Martin Bezouška, předseda Ivan Krejčí, Marek Poledníček a Ladislav Šicl. Třikrát chyběla Dagmar Zvěřinová a Milada Richterová (z patnácti schůzí v době jejího mandátu). Nejvíce absencí, celkem čtyři, měla Radka Nastoupilová (Burketová).

Plat radních se odvozuje z průměrné měsíční mzdy, podobně, jako platy poslanců a senátorů. Radní mají i právo na náhrady, které vychází také z podobného principu, jako u poslanců a senátorů. Podrobnosti přineseme v samostatném článku.

Výroční zpráva je komplexní a zahrnuje jak informace o činnosti RRTV, ale také informace o stavu rozhlasového a televizního vysílání, informace o poskytování audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání a informace o stavu mediální gramotnosti v České republice. Ve zprávě bývá i aktuální seznam provozovatelů rozhlasového a televizního vysílání, provozovatelů převzatého vysílání a poskytovatelů AVMS na vyžádání.