logo Facebook
i slova jsou činy

Digizone: Jarní přehled set-top boxů pro příjem DVB-T2/HEVC do pěti tisíc korun

21. března 2017 00:00

Chcete být kompatibilní s budoucím vysíláním v DVB-T2/HEVC, které se od prvního března 2017 rozjelo naostro v rámci první přechodové sítě, a nechcete to řešit výměnou televizoru? Pak nezbývá než přejít na jinou platformu nebo sáhnout po set-top boxu. Tady je situace ve srovnání s přehledem z počátku roku 2016 výrazně lepší a oproti podzimu 2016 o něco lepší. Nyní se ale nejspíše bude měnit pomalu každý měsíc.


V tomto přehledu se opět zaměříme na „krabičky“ s tunerem DVB-T2, které zvládají příjem s kompresí, videokodekem, HEVC, tedy High Efficiency Video Coding. Nezapomeneme ale ani na ty, které se navíc pyšní logem Českých Radiokomunikací (ČRa) „DVB-T2 ověřeno“ (jsou uvedeny v poznámce). Vše ostatní budou jen doplňkové záležitosti, protože o tohle nám jde především – o dostupné zařízení připravené na šíření pozemního televizního signálu v novém standardu DVB-T2/HEVC, nebo jak se také říká DVB-T2/H.265.


Nyní odstartovaný několikaletý souběh DVB-T a nástupnického DVB-T2 se završí, resp. má završit, někdy v roce 2020 či 2021, kdy se plně přejde na efektivnější „dvojku“. Právě kvůli efektivitě a zúženému pásmu, které nyní je, resp. bude k dispozici pro pozemní TV vysílání, se vlastně všechno dělá. Televize zkrátka vyklízí prostor mobilním datovým sítím, a aby zvládla to, co dnes, musí na to efektivněji.


Nic jiného za přechodem na DVB-T2/HEVC nehledejte a nic jiného také za ním nebude. Ani vyšší počet kanálů, ani více HD a už vůbec ne vyšší obrazová kvalita vysílání. Ti, kteří měli možnost vidět to současné přechodové, to jistě poznali sami…


K TÉMATU: Podzimní přehled set-top boxů do 5000 Kč pro příjem DVB-T2/HEVC (2. 11. 2016)


České Radiokomunikace spouští DVB-T2 přechodovou síť ze Žižkova a Cukráku


V přechodové síti Českých Radiokomunikací chybí kanály Novy


Radim Pařízek: V lednu 2017 začneme stavět třetí přechodovou síť


Certifikace „DVB-T2 ověřeno“: ČRa oficiálně uvolňují logo a tiskovou zprávu


Pár poznámek úvodemV přehledu zatím nebylo zapotřebí cokoli měnit a nakonec jsme opět sáhli po cenové hranici 5000 Kč, do níž se vešel i jeden set-top box s rozlišením Ultra HD (4K) a dva jsou už vybaveny mechanikou PCMCIA pro zasunutí případné přístupové karty dovolující příjem placených kanálů.


Co se týče zařízení ověřených u ČRa a tudíž oprávněných používat logo DVB-T2 ověřeno, události jsme se bohatě věnovali, takže netřeba nic dodávat.


Celý seznam, který je ke stažení u ČRa, se pak v drtivé většině případů skládá z televizorů, set-top boxů je tam naprosté minimum a všechny aktuální vidíte v připojené tabulce. V měsíci březnu se tu nově objevují výrobky Orava, Vivax a Panasonic, až na jeden jde však opět pouze o televizory.